Jak správně svázat na zimu okrasné trávy, abyste je neoslabili: klíčový je správný termín. Stébla můžete i zaplétat, ozdobí vaši zahradu

Stébla okrasných trav se zastřihávají až na jaře. Jsou totiž dutá, snadno by se v nich během zimy držela vlhkost a trs by vyhníval. To samé však platí o nesvázaném trsu – voda, vlhkost a sníh se do něj nesmí dostat. Kdy a jak se ale takový trs svazuje?

Okrasné trávy: co všechno ovlivní jejich výsadbu

www.nkz.cz

Svázaná stébla trav ochrání spodní část trsu

Nezkrácená stébla trav svázaná, stažená nebo zapletená napevno k sobě vytvoří ochranu spodní části trsu, z níž na jaře po odstřižení suchých stébel vyrazí nové výhonky. Ke svázání byste měli přistoupit co nejpozději, ale ještě před příchodem mrazů a sněhu. Termín se proto odvíjí od konkrétní lokality a aktuálního počasí (obvykle nastává v prosinci). 

Důležité rovněž je, aby stébla trav byla už pokud možno suchá (zežloutlá, zhnědlá). Nemá smysl svazovat trávy během září jen proto, že vypadají dekorativně. Jednak se pěstují právě pro svůj podzimní efekt, kdy trávy, jejich listy a květenství vlají ve věru, a jednak byste jim předčasným svázáním jen uškodili. 

Předčasným svázáním okrasné trávy oslabíte

Trávy jsou totiž rostliny jako kterékoli jiné, což znamená, že v jejich listech probíhá fotosyntéza, při níž z anorganických látek vznikají organické. Ty si pak rostliny ukládají do zásoby, aby měly sílu zimu přežít a na jaře opět vyrašit. Pokud však jejich stále ještě zelené listy svážete k sobě, zabráníte tak přístupu světla k jejich listové ploše (světlo je k fotosyntéze nezbytné). Rostliny tak de facto oslabíte. 

Nemluvě o tom, že mezi zelené listy nebude proudit vzduch, čímž bude za stále ještě teplého počasí docházet k rozvoji plísní, a tím opět k oslabení rostlin. 

Jak správně použít okrasné trávy a co k nim vysadit

www.nkz.cz

Na svázání trsu trav si vezměte rukavice

Svázaná stébla by měla fungovat hlavně jako preventivní ochrana rostlin, při určitém postup vázání ale mohou vypadat i dekorativně. Jak tedy postupovat? 

Předně si vezměte na práci rukavice, ať se o suchá stébla zbytečně nepoškrábete nebo nepořežete. Nejjednodušším postupem je trs obejmout (můžete ho i zkroutit) a pevně svázat provázkem (nejlépe jutovým, umělý může povolit) hned v několika úrovních. Začněte u země a pak postupujte výš. 

Snažte se o těsné ovázání, ale stébla by se neměla polámat (pronikla by pak do nich vlhkost a přišla by tak o svou ochrannou funkci). Po svázání celého trsu by voda měla stékat po jeho vnější straně, a ne do jeho středu. 

Stébla trav můžete zaplést i do ozdobného copu

Oblíbenou ozdobou zimních zahrad jsou také trsy trav zapletené do dekorativních copů. Ze suchých stébel se však zaplétá špatně, a proto se provádí spíš u stálezelených druhů. 

Opět použijte rukavice. U země oddělte z trsu svazek stébel či listů, rozdělte na tři díly a splétejte klasický zaplétaný cop, tzn. že k vybranému svazku postupně přibírejte další a další stébla nebo listy. Postupujte po obvodu trsu a mírně vzhůru a cop stahujte tak, aby vnitřní část trsu obepínal. Jakmile trs celý obpletete, stáhněte konec copu provázkem a zastrčte ho do středu trsu. 

Svázané trsy trav se na jaře lépe zastřihávají

Báze svázaných trsů můžete ještě pokrýt chvojím. Je vzdušné a kořeny trav ochrání před mrazy

Svázané trsy se na jaře lépe zastřihávají než volná a různě polámaná stébla. K jejich zastřižení ale přistupte až po posledních mrazech. 

Letní „vlasaté“ trávy: vysaďte si druhy, které propůjčí záhonům lehkost a pohyb

www.nkz.cz

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada