Hlízy mečíků: kdy je z půdy vyndat a jak se o ně před uskladněním postarat

Mečíky nebo také gladioly (lat. Gladiolus) se řadí mezi letní cibuloviny, jde ale o hlíznaté rostliny. Pravé cibuloviny totiž ukládají zásobní látky do vrstev, resp. plátků v cibulích. Hlízy jsou sice také zásobní orgán, ale plátky nevytvářejí. Po sezoně by se hlízy mečíků měly z půdy vyndávat, a to z preventivních zdravotních důvodů. Na jaře (v dubnu, nejpozději v květnu) se pak do záhonů opět vysazují. 

Kdy hlízy mečíků z půdy vyndat a proč

S vybíráním hlíz mečíků z půdy se začíná obvykle koncem září, minimálně měsíc po odkvětu – hlízy musejí dostatečně vyzrát. Někdo je vyndává ve chvíli, kdy začnou gladiolům žloutnout listy, pro jiného nastává čas v polovině října. Zkušení zahrádkáři k mečíkům říkají: do půdy na 1. máje a ven na Velkou pardubickou, tj. během druhé říjnové neděle. Záleží ale na době výsadby. 

Důvodem každoročního vybírání hlíz mečíků je prevence před půdními patogenními houbami, které tyto rostliny napadají a které jsou přenosné právě hlízami. Ze stejného důvodu se doporučuje mečíky také každý rok vysazovat na jiný záhon. Původci houbových chorob mohou totiž v půdě přetrvávat i desetiletí. 

Hlízy vyndejte ze záhonu pomocí rycích vidlí

Na vysazené hlíze mečíku se během roku vytvoří hlíza nová (stará se po zaschnutí odstraňuje, uskladňuje se nová) a také větší množství malých hlízek (vypadají jako korálky), které se označují jako brut. I ty se z hlízy odstraňují a na jaře se vysazují např. do truhlíku, aby zesílily – mečíky si takto můžete namnožit. 

Při vyjímání z půdy hlízy mečíků nejprve opatrně podeberte rycími vidlemi, a pak je vyberte. Odstraňte z nich zeminu a všechny podezřelé vypadající hlízy (s propadlými místy nebo se skvrnami) zlikvidujte. Ochráníte tak zbylé zdravé mečíky. Kontrolu provádějte i během skladování a před výsadbou. 

Před uskladněním hlízy vysušte a zbavte šupin

Na vzdušném a suchém místě nechte hlízy oschnout, a pak jim zastřihněte nebo ukruťte listy. Poté musí následovat vysušení hlíz. Důležitá je vyšší teplota a dostatečné proudění vzduchu. Při 20 °C sušení hlíz trvá měsíc až měsíc a půl. Krycí šupiny na hlízách tak dobře vyschnou a stará hlíza jde od nové dobře oddělit. Pokud se v porostu vyskytly třásněnky, přezimují právě v šupinách, jimiž jsou hlízy obaleny. Tyto „slupky“ z hlíz proto odstraňte. 

Očištěné hlízy ještě dosušte, a pak je uložte do dobře větratelné, suché a bezmrazé místnosti s teplotou 2 až 8 °C. Zhruba měsíc před výsadbou zvyšte teplotu na cca 15 °C, hlízy se tak „probudí“ a mečíky dříve pokvetou. Kvůli případným škůdcům a houbám hlízy před výsadbou namořte

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada