Mák lysý je sice krátkověká trvalka, při správné péči vám ale pokvete celé léto

Jako alternativu k máku východnímu lze doporučit krátkověký mák lysý (Papaver nudicaule), označovaný také jako mák nahoprutý nebo holý. Nejčastěji se uvádí, že v záhonu vydrží dva nebo tři roky. Žádná mezera v záhonu před ním ale není v bezpečí, protože se sám přesévá.

Mák východní po odkvětu brzy zatahuje. Sázejte ho proto s rostlinami, které mezeru zaplní

www.nkz.cz

Pestrý mák doplní barevně zdrženlivější rostliny

Mák lysý dorůstá do výšky 30 až 60 cm a jeho nabírané korunní lístky září v nezvykle mnoha barvách: od šarlatově červené přes oranžovou a růžovou až k purpurové a vanilkové. Počítejte tedy s tím, že pokud na záhon vysejete pestrobarevnou směs semen, měli byste k máku vysadit spíše barevně zdrženlivější partnery. Vhodné jsou trávy, jako kostřava ovčí, kostřava metlovitá nebo smělek sivý. 

Mák lysý uvítá slunné místo s propustnou půdou

Ideálním stanovištěm je pro mák lysý na jih orientované slunné místo s propustnou, mírně vlhkou půdou. Jednou za rok se doporučuje ho přihnojit. Rostlina ale není náročná, zvládne i občasné sucho nebo chudší půdu, vadí jí ovšem dlouhodobé přemokření. 

Mák lysý se nesnažte přesadit, většinou se neujme. K množení a šíření využijte jeho semena. Během kvetení mu vyštipujte uvadlé květy, pokvete pak déle. U rostlin máku lysého se sice uvádí plná mrazuvzdornost, plně zimovzdorné ale nejsou (zimovzdornost zahrnuje kromě mrazu i další vlivy, které v zimě na výsadby působí). 

Letní fialy neboli levkoje vám provoní prázdninové večery. Musíte je ale vysít včas

www.nkz.cz

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada