Nejkrásnější květinové kombinace: Vsaďte na jistotu a nebudete litovat

Na co se při výběru trvalek i letniček zaměřit

Před tím, než vezmete útokem nejbližší zahradnictví, vytvořte si seznam druhů, které opravdu chcete vysadit. Bodů, které rozhodnou o daném druhu, je hned několik a všechny je nutno zohlednit. První, nač musíte myslet, jsou podmínky stanoviště. Jedná se o stanoviště plně osluněné? Pak vybírejte převážně mezi letničkami a suchomilnými trvalkami. Je-li záhon spíše v polostínu či stínu, zde se spíše orientujte v sortimentu trvalek. Důležité také je, do jaké konečné výšky daná rostlina vyroste. Nenechte se zmást tím, že při nákupu má rostlina sotva 40 cm, protože za pár měsíců to již mohou být klidně i dva metry. Platí, že vyšší rostliny se vysazují do zadních částí záhonu, a nižší druhy do popředí.

Jaká je optimální hustota výsadby

Pro získání co nejvyšší efektivity se většina rostlin vysazuje do skupin, minimálně po 3 až 5 kusech. To platí například u typických trvalek, jako jsou echinacei, rozrazily, plaménky, kamzičníky, dlužichy nebo třeba kokardy. U vyšších druhů, které se ale dokážou poměrně robustně rozrůst, naopak postačí jeden kus, to platí například u lupiny, ostrožky, Kleopatřiny jehly, topolovky nebo třeba u pivoněk. Počítejte s tím, že druhy, které se rozrůstají, vyžadují okolo sebe dostatek místa. Hlavním důvodem není ani tak to, aby vynikla jejich krása, ale pokud budou rostliny vysázeny moc hustě u sebe, budou se zde šířit houbové choroby, kterých se pak budete těžce zbavovat.

Žlutopaprska: Kopretina, která rozzáří každou zahradu i balkon. S tímto fíglem ji můžete nechat přezimovat

www.nkz.cz

Tyto kombinace jsou sázkou na jistotu

1. Slunná stanoviště

Dalo by se říct, že nejkrásnější barevné kombinace rostlin bývají vždy na slunných stanovištích, kde se daří většině letniček, trvalkám nebo i nižším keřům. Mezi ty nejčastější obyvatele slunných záhonů bývají třapatky a třapatkovky, řebříček, bělotrn, záplevák, zavinutka, plamenka a Kleopatřina jehla neboli mnohokvět. Pokud k nim na podzim vysadíte několik cibulí okrasných česneků, konečný efekt tím jen posílíte. K okraji záhonu nezapomeňte vysadit šalvěj hajní, především její modrý kultivar a rozrazil klasnatý, tyto dvě trvalky nikdy nezklamou. Navíc pokud šalvěj a rozrazil po odkvětu seříznete, vykvetou znovu.

Nebojte se vysazovat traviny

Abychom atraktivitu záhonu prodloužili až do pozdního podzimu, je dobré mezi trvalky vysadit i okrasné traviny. Právě ty budou svým květenstvím záhon zdobit až do příchodu prvních mrazů. Mezi ty nejčastější druhy patří ozdobnice čínská, kostřava, kavyl, lalang, proso nebo dochany.

I hlíznaté rostliny patří do trvalkových záhonů

Občas máme tendenci, vysazovat hlíznaté rostliny zcela mimo květinový záhon. To je ale velká škoda, protože taková kombinace rozkvetlých jiřin a mečíků spolu s travinami a trvalkami vypadá vážně dobře. Až budete příště koncem dubna vysazovat hlízy svých oblíbených rostlin, nevysazujte je do truhlíku, ale rovnou do trvalkového záhonu.

 

Plevuňka: netradiční balkonová rostlina, která snáší extrémní horka

www.nkz.cz

2. Polostín

Polostín je takové stanoviště, kde se už letničkám moc nelíbí, nicméně sortiment trvalek je stále bohatý a lze tak vybírat z široké palety druhů. Za polostín vám bude vděčný kakost a kontryhel, kteří spolu tvoří velmi krásnou dvojici. Dále vrbina tečkovaná, zvonky nebo hluchavka.

3. Stín

I ve stínu můžete vytvořit dechberoucí kombinace rostlin, přičemž výběr by měl být převážně mezi trvalkami. Nerozlučnou trojici ve stínu tvoří hosty, čechravy a dlužichy. Ty pak můžete doplnit také o kapradiny, přičemž například žebrovice je stálezeleným druhem. Potřebujete-li ve stínu vytvořit kvetoucí koberec, pak rozhodně vsaďte na kombinaci zběhovce, tlustonitníku a škornice. Nejen, že tyto půdopokryvné druhy krásně kvetou a mají i dekorativní listy, ale nepustí mezi sebe žádný plevel.

Pro inspiraci na květinové záhony se podívejte do naší fotogalerie.

GALERIE: Květinové záhony nejen s trvalkami patří i na tu sebemenší zahradu nebo balkon

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada