Středoevropským zimám se muškáty přizpůsobit nedokážou, ale správný postup vám zajistí jejich úspěšné přezimování
Zazimujte muškáty tak, aby bujně kvetly celou příští sezónu. Klíčový je správný postup
Muškáty jsou vytrvalé rostliny, původem ze Středomoří, které se v našich podmínkách pěstují nejčastěji jako jednoleté sezónní balkonové květiny. To však není vůbec nutné. Středoevropským zimám se přizpůsobit nedokážou, ale správný postup vám zajistí jejich úspěšné přezimování v bezmrazé místnosti, načež se vám pak na jaře za vaši péči odmění novým kvetením.
Jak správně zazimovat muškáty?
- Načasování je klíčové: muškáty byste měli přenést dovnitř v době, kdy noční teploty poklesnou pod 5 °C. Obvykle to bývá začátkem října, ale vždy sledujte aktuální předpověď počasí. Neotálejte příliš dlouho, hned první mrazík může rostliny nenávratně poškodit.
- Prohlídka a ořez: zkontrolujte rostliny, jestli nejsou napadené chorobami a nevyskytují se na nich škůdci. Odstraňte poškozené nebo zaschlé části.
- Zastřihnutí: výhony zkraťte o třetinu až polovinu jejich délky nebo na výšku asi 15 cm. To podpoří kompaktnější růst a omezí nároky rostliny na vodu i výživu.
- Přesazení: Pokud je to nutné, přesaďte rostliny do čerstvého substrátu. Oklepejte kořenový bal a použijte menší květináče, aby kořeny nezůstávaly v přemokřené půdě.
Co s muškáty na podzim a v zimě?
- Umístění: ideální je chladná, ale světlá místnost s teplotami v rozmezí 6 až 10 °C. Může to být chodba s oknem nebo světlý sklep.
- Světlo:muškáty potřebují i v zimě dostatek světla.
- Zálivka: v zimě zalévejte velmi střídmě, asi jednou týdně. Půda by měla mezi zálivkami zcela vyschnout. Přelití je v zimě větším rizikem než mírné vyschnutí.
- Vlhkost vzduchu: vzduch v místnosti by měl být spíše suchý, aby se předešlo plísním.
- Hnojení: během zimy muškáty nehnojte. Rostliny jsou v období klidu a nepotřebují extra výživu.
- Kontrola: pravidelně kontrolujte rostliny na přítomnost škůdců a nemocí. V suchém vzduchu se mohou objevit mšice nebo svilušky, preventivně můžete k rostlinám nainstalovat lepové destičky. Pokud se muškáty pokusí v zimě vykvést, květy nekompromisně vyštipujte.
Tip na netradiční zazimování muškátů
Pokud nemáte vhodné místo pro přezimování muškátů, můžete zkusit metodu suchého přezimování. Rostliny vyklepněte z květináče, očistěte od substrátu a nečistot, ořežte a zavěste kořeny nahoru v tmavém, chladném místě. Na jaře je opět „oživte“ vysazením do čerstvého substrátu a postupným zaléváním.
Zdroj: ceskestavby.cz; rostlinky.cz
Středoevropským zimám se muškáty přizpůsobit nedokážou, ale správný postup vám zajistí jejich úspěšné přezimování
Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada