Většinou je všichni považují za součást hmyzí říše, ale svinky ani stínky se ve skutečnosti mezi hmyz neřadí. Jedná se o půdní suchozemské korýše, kteří jsou tak mnohem více příbuzní mořským krevetám a humrům než suchozemským broukům. Jedná se o menší živočichy, kteří na první pohled připomínají nejvíce trilobity. Mají sedm párů nohou, dva páry tykadel a oči, které reagují pouze na světlo a tmu. Svinky a stínky jsou zástupci řádu stejnonožců a kmene členovců.
Rozdíl mezi svinkami a stínkami je velmi malý, ale jedna odlišnost je i pro laika snadno rozeznatelná, a to schopnost svinek stáčet do klubíčka. Nejčastěji se u nás vyskytuje svinka obecná (Armadillidium vulgare) a stínka obecná (Porcellio scaber), ale i stínka zední (Oniscus asellus). Při vyšších teplotách, v létě, se svinky i stínky nejčastěji zdržují ve stínu, pod kameny, ale při teplotách nízkých vylézají na slunce. Teploty pod -2 °C, ale také nad 40 °C, jsou pro ně smrtící.
Svinky i stínky mají tělo chráněné krunýřem, který je vyztužený uhličitanem vápenatým. Jako původně vodní živočichové, kteří nemají tělo chráněné ochrannou voskovou vrstvou, ke svému životu stále potřebují vyšší vlhkost, protože jejich tělo je náchylné k vysychání. Svinky i stínky také dýchají žábrami jako vodní živočichové. Kyslík tedy přijímají z vody, a proto potřebují stále žábry udržovat vlhké.
Rozdíly mezi svinkami a stínkami
- Svinky se, jak už jejich jméno napovídá, v případě ohrožení rychle svinují do klubíčka a chrání se tak před predátory. Lidově se jim často říká i sviňky, ale správný je skutečně jen název svinky, od slova svinovat se.
- Stínky mají na zadní části výběžky, tzv. uropody, které brání jejich svinování.
- Stínky mají tělo více zploštělé.
- Svinky najdete i v sušším prostředí, stínky ke svému životu potřebují vysokou vlhkost.
- Svinky mají lesklý hřbet krunýře.
Proč jsou svinky i stínky více užitečné než škodlivé
Úkolem obou živočichů je úklid přírody. Pomáhají rozkládat biologický odpad, podobně jako například žížaly. Oba druhy, svinky i stínky, jsou všežravé a živí se především zbytky tlejících rostlin a mrtvými těly drobných živočichů. Čistí tak přírodu i její součást, naši zahradu, od odpadu, čistí a následně obohacují půdu. Jejich činnost je velmi důležitá také v kompostu, kde pomáhají urychlit rozklad.
Na druhou stranu se při přemnožení stávají oba druhy pro přírodu a zahradu spíše škodlivé. Požírají listy i kořeny mladých rostlin a někdy způsobují i větší škody na nově vysazených rajčatech i okurkách nebo na čerstvě vzešlých ředkvičkách. Občas také okusují listy brambor, ale mnohem větším postrachem jsou nejen pro brambory, ale i pro kořenovou zeleninu či ovoce, uskladněné na zimu ve sklepě. Svinky i stínky zeleninu okusují a ve tato místa jsou pak náchylnější k hnilobě. Proto je dobré, před uskladněním zeleniny sklep vysířit sirnými knoty. Případně můžete použít i insekticid proti lezoucímu hmyzu, který na ně účinkuje, přestože svinky ani stínky hmyz nejsou.
Mnohem lepší, než svinky a stínky hubit, je však jejich přemístění na zahradu, pokud to je ve vašich silách. Stačí na ně nastražit past v podobě naříznutého jablka nebo brambory a spolu s touto návnadou pak svinky či stínky přemístit například na kompost, kde už se pro ně najde spousta užitečné práce.
Zdroj: https://www.pasti.cz/blog/stinky-a-svinky/; https://www.zelenadomacnost.com/blog/index.php/2021/09/02/stinky-a-svinky/