Nedopité nebo zvětralé pivo nevylévejte: prospěje kompostu, pokojovým rostlinám i zrezlému nářadí

Orosený půllitr zlatavého moku dokáže za parných letních dnů parádně osvěžit. Neplýtvejte jím proto zbytečně a na zahradě využijte jen zvětralé nebo nedopité pivo. K čemu přesně může posloužit? 

Půllitry piva na stole
Info ikona

Nečekejte na Oktoberfest. Zahrada vás potřebuje teď...

Poctivé pivo může váš kompost jen obohatit

Pokud už opravdu nemůžete pivo dopít, nevylévejte ho jen tak někam, ale rovnou do kompostu. Obohatíte ho tak o potřebné živiny. Pozor ale, platí to jen pro piva vyrobená z opravdového ječmene a chmele klasickým způsobem. Moderní syntetická piva, která zažívají v poslední době velký boom, i když spíš kvůli chytlavému marketingu, do kompostu nelijte. 

Vyřiďte si to s plzáky a utopte je v pivu

Pivo chutná nejen lidem, ale i slizkým plzákům, kteří podnikají nájezdy na vaši budoucí úrodu. Vyřiďte si to s nimi proto pěkně po chlapsku a připravte pro ně pivní past. Stačí blízko rostlin, které potřebují vaši ochranu, zapustit do půdy spodní část plastové láhve. Kousek nechte ale přečnívat nad okolní terén, aby do ní nespadli třeba mravenci. Polovinu nádoby pak naplňte zteplalým pivem a ráno se přijďte podívat, kolik plzáků mu neodolalo. Při opakované invazi nezapomeňte měnit staré pivo za nové. 

Pivo dodá lesk vašim vlasům i pokojovkám 

Fakt, že pivo dokáže propůjčit lesk každé kštici, je známá věc. Málokdo ale ví, že zvládne dodat šmrnc a rozzářit i listy pokojových rostlin. Houbičku na nádobí nebo kousek prachovky postačí namočit do zvětralého piva a přetřít jím zmíněné listy. Už jen odstranění prachu rostlinám pomůže, ale chybějící jiskru jim dodá právě pivo. 

Čerstvé pivo vdechne zrezlému nářadí nový život

Jestliže už skutečně nemáte sílu dopít pivo, ale máte náladu na čištění nářadí, odlijte trochu čerstvého piva do postřikovače. O pivu se obecně ví, že rozvolňuje zrezivělé matice a šrouby. Využijte toho a nastříkejte pivo i na zrezlé a zašlé nářadí. Nechte působit asi půl hodiny a poté nástroje vyčistěte, případně vyleštěte. Výsledek můžete pak oslavit zbylým pivem. 

České pivo zvedne i povadlý trávník

Podle některých znalců dokáže české pivo osvěžit i trávník. Vypadá-li tedy povadle, zkuste mu vrátit barvu a vitalitu pomocí piva. Nalijte ho opět do rozprašovače a ošetřete jím nejvíce postižená místa (ošetření celého trávníku se z finančních důvodů nevyplatí). Pivo má trávník vyživit a na značce piva přitom podle odborníků nezáleží. Pro ještě lepší účinek se ale doporučuje trávník po aplikaci zalít.  

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada