Zahradní nářadí a stroje určené pro ženy

Hlavní předností nářadí pro ženy je jeho nízká hmotnost. Díky ní se s ním lépe pracuje, což usnadňuje i jeho ergonomie. Ve většině případů se jedná o nářadí určené pro těžší práci, např. k rytí půdy. Jeho specifikem jsou kratší násady, držadla umožňující pohodlné uchopení nebo velikost a sklon rycího listu. To vše se může u běžného nářadí podílet na bolestech zad. Menšímu nářadí odpovídá sice menší záběr, práce s ním je ale mnohem méně vysilující.

Menší, pěkné a pohodlné nářadí

Kromě velikosti a jiné ergonomie jsou produktové řady nářadí pro ženy také mnohdy barevně výraznější nebo jinak pohledově líbivé. Důvodem je fakt, že ženy preferují věci nejen funkční a praktické, ale i atraktivní. Platí to např. pro drobnější nářadí, jako jsou zahradní lopatky, nůžky nebo malé motyčky. 

S ženským naturelem a prací na zahradě souvisí i oděv. Modré montérky a vytahané tepláky nahradilo pohodlné, snadno udržovatelné, a hlavně líbivé oblečení z kvalitních materiálů a s jemnými přírodními motivy. Přes svůj vzhled ale takový oděv neslevuje z praktičnosti – v namáhaných místech je odolný vůči otěru, chrání před drobnými oděrkami a má k dispozici mnoho kapes. Kromě laclových kalhot a sukní se prodávají i zahradní zástěry, gumáky s květinovým potiskem, líbivé slamáky proti slunci nebo pracovní rukavice v menších velikostech. 

Lehčí zahradní stroje s pojezdem 

Odlišný přístup mají ženy i k zahradní technice – upřednostňují zpravidla stroje s elektromotorem. Větší benzinové pro ně často představují náročnější obsluhu, obtížnější startování, složitější údržbu... U elektrických stačí jen zapojení do zásuvky, případně dobití akumulátoru. Technika se spalovacím motorem bývá také těžší, což značí obtížnější manipulaci. Při výběru vhodné techniky proto zohledněte nejen výkon, záběr apod., ale i velikost, váhu, případně vlastní pojezd.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada