Elektrické nářadí v zimě: postarejte se o něj správně. Prodloužíte tak jeho životnost a zabráníte poškození

V ohrožení jsou zejména akumulátorové přístroje s lithium-iontovými bateriemi, jejichž kapacita a životnost působením mrazu, stejně jako vysokých teplot, klesá (při teplotách kolem bodu mrazu klesá kapacita až o 20 %, při teplotě blížící se −20 °C až o 40 %). Proto je vhodné akumulátorové baterie z nářadí vyndat. Kam je ale uložit? 

Akumulátory uskladněte na místě, kde nemrzne

Ideální prostor pro skladování akumulátorů je suchý, bez přímého slunečního záření, o teplotě 10–20 °C. Kromě toho byste měli akumulátor – ať už napevno zabudovaný, nebo vyjímatelný – před zimou nabít pouze na 80 % a plně ho dobít zase až bezprostředně před dalším použitím. 

Při použití v zimě aku-nářadí nejprve ohřejte

Bateriím v elektrickém nářadí můžete uškodit i v momentě, kdy je chcete v zimě použít. Příliš prochladlý akumulátor nebude při náhlém spuštění a zahřátí vykazovat dostatečný výkon, a navíc může dojít k jeho poškození. Proto se doporučuje nechat nářadí před zapojením alespoň dvě hodiny ohřát ve vytápěné místnosti.  

Kovové části nářadí ochrání před korozí olej

Při uskladňování elektrického nářadí se však nezaměřujte jen na baterie, ale i na další části. Například ty kovové jsou v zimních měsících více náchylné ke korozi, před kterou je ochrání technický olej. Důkladně očištěné kovové části můžete olejem buď potřít, nebo je v něm rovnou uskladnit. Zároveň nářadí ukliďte do místnosti s dobrou cirkulací vzduchu, kde se nesráží voda (to platí pro jakékoli nářadí). 

Zdroj: autor a informace od společnosti Kärcher

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada