Teplé barvy na zahradě milujeme
Většina z nás, až na pár výjimek, má rádo barvy. Mezi ty nejoblíbenější, které nás dokážou pozitivně naladit, patří především barvy teplé, tj. barva červená, oranžová, žlutočervená, žlutá a zelenožlutá. Základem každé zahrady je pak barva zelená, kterou nejčastěji zastupuje zdravý a svěží trávník. Ve snaze správně nakombinovat jednotlivé druhy rostlin tak, aby k sobě barevně ladily a společně vytvářely harmonický prvek, se nemusí vždy dařit a ve finále vznikne změť barev, které k sobě vůbec neladí. Pro ty z vás, kteří si neumíte představit, jak některé barvy působí, máme malou pomůcku v podobě Ostwaldova barevného kruhu.
Ostwaldův barevný kruh vám pomůže s kombinací barev
Ostwaldův barevný kruh je speciální pomůcka pro všechny, kdo potřebují správně nakombinovat barvy a nezáleží na tom, zda se jedná o barvy v interiéru, na zahradě nebo při tvorbě aranžmá. Používají ho nejen aranžéři, ale také zahradní architekti, kteří navrhují trvalkové a letničkové záhony. Jedná se většinou o barevný kruh, který obsahuje jednotlivé barvy uspořádané dle barevného spektra. Vždy platí, že barvy, které jsou na kruhu vedle sebe, jsou v harmonii, takže i záhon s rostlinami laděný do takových barev bude na vaše oči působit příjemně, klidně a harmonicky. Naopak barvy ležící naproti sobě v kruhu jsou v kontrastu a takový záhon bude živý, divoký a dynamický.
Žlutě kvetoucí trvalky kombinujte s těmito druhy
1. Kontryhel
Kontryhel měkký (Alchemilla mollis) je velmi krásná trvalka, která se dříve používala převážně do venkovských zahrad. Kontryhel má velmi fotogenické listy, které jsou tvarované a často bývají na fotografiích zachyceny s kapkou rosy. Jeho drobné žlutozelené květy se velmi často využívají do aranžmá ze živých rostlin, nebo jako výplňová zeleň mezi květiny ve váze. Kontryhel začíná nakvétat začátkem května a velmi krásný kontrast vznikne, vysadíte-li kontryhel s růžově kvetoucími trvalkami, například růží, pivoňkou nebo srdcovkou.
2. Řebříček
Řebříček (Achillea sp.) má řadu druhů a kultivarů, přičemž typický žlutě kvetoucí je řebříček tužebníkovitý (Achillea filipendulina), který vyniká i typickou vůní. Velmi krásný kontrast žlutě kvetoucího řebříčku vznikne ve spojení se šalvějí nebo klasickou, luční kopretinou, kdy k sobě ladí žlutý střed kopretiny a žlutého řebříčku.
3. Krásnoočko
Krásnoočko kopinaté (Coreopsis lanceolata) vynikne v každé zahradě a na záhoně doslova září svými žlutými květy. Ke krásnoočku se hodí růžově kvetoucí druhy trvalek, například velmi dobře vypadá kombinace krásnoočka a nižšího kakostu. Vzdušnou kombinací je krásnoočko v blízkosti letničky krásenky (Cosmos sp.).
4. Sápa
Sápa Russelova (Phlomis russeliana) je poměrně vysoká trvalka se žlutými květy podobnými květům hluchavky. Sápa miluje slunce, má pevné stonky a lze ji tak řezat do vázy. V době květu láká opylovače. Krásná je v kombinace se řebříčkem, kde je lépe využít kontrastu červeně kvetoucího řebříčku obecného (Achillea millefolium ´Paprika´), nebo s růžově kvetoucí plamenkou (Phlox paniculata).
5. Divizna
Divizna velkokvětá (Verbascum densiflorum) je dvouletá rostlina, která dokáže vyrůst až do výšky 2,5 metru, v zahradě ji rozhodně nepřehlédnete. Její žluté květy lákají opylovače a klidně je můžete při svých kulinářských pokusech využít i vy, protože květy jsou jedlé. Jelikož je vysoká, potřebuje k sobě rovněž něco výrazného. K divizně se proto doporučuje nějaký keř, například růžově kvetoucí vajgélie (Weigella florida). U divizny počítejte s tím, že se dokáže šířit samovýsevem, takže ji pravděpodobně budete mít dalším rokem i na jiném místě v zahradě, než jste ji původně vysadili.
V naší fotogalerii najdete nejen žlutě kvetoucí trvalky a k nim vhodné rostliny, ale také Ostwaldův barevný kruh, podle kterého k sobě lze kombinovat barvy.
O autorce:
Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.