Krásné růže až do zimy: díky ptačímu trusu pokvetou jako divé. To věděly už naše babičky

Ptačí trus, nejčastěji od slepic, je po generace osvědčené přírodní hnojivo, na které reagují nejen růže, ale třeba i plodová zelenina. Máte-li slepice nebo jinou drůbež na zahradě, máte vyhráno, vy ostatní buď poproste vašeho souseda, pokud drůbež chová, nebo si ho zkrátka zakupte. Slepičí trus lze dnes již zcela běžně zakoupit v zahradních centrech, přičemž nespornou výhodou je, že ho jen nasypete k rostlinám a nemusíte ho nijak upravovat.

Jak v létě přihnojovat růže: využijte slepičince nebo kravský hnůj

Růže vyžadují dostatek živin, především teď, kdy kvetou. Podpoříte tak jejich růst a dobu kvetení. Není ale třeba utrácet peníze za hnojiva, pokud máte doma slepice, využijte jejich trus. Dělaly to tak naše babičky, peněz se dříve nedostávalo a ony musely umět využít to, co měly. Takže přírodní hnojiva v podobě drůbežího trusu, kravského hnoje nebo bylinných nálevů, poskytnou růžím potřebné živiny. Budete-li je aplikovat dvakrát do měsíce, růže pokvetou až do zimy.

Jak vyrobit hnojivo z ptačího trusu: nezapomeňte na pokličku

Ať už máte doma slepice, krůty, husy nebo kachny, musíte jim výběh pravidelně čistit. A byla by velká škoda, kdybyste jejich trus jen tak vyhodili. Když už vyhodit, tak jedině na kompost, zde nalezne rovněž uplatnění. Nasbírejte tedy alespoň 100 gramů trusu, vložte do vhodné nádoby nejlépe s pokličkou a zalijte vodou, vhodná je dešťovka. Přiklopte a nechejte alespoň deset dnů kvasit. Buďte připraveni na to, že jestliže vám nevoní kvašení bylin, tohle je mnohem silnější kalibr, tudíž ta poklička bude velmi vhodná. Stejně tak dobře zvažte, kam nádobu uložíte, přeci jen, někde poblíž sezení to nebude to pravé. Občas promíchejte a před použitím nařeďte, platí poměr 1 díl zákvasu a 10 dílů vody. Pořádně promíchejte a zalijte tím růže. Toto opakujte až do konce září.

Růže
Info ikona

Růže jsou právem nazývány královnami květin

Kdy naposledy přihnojit růže: nechte jim vyzrát pletiva

Aby růže díky pravidelnému hnojení nezačaly tvořit velké množství nadzemní hmoty, poslední hnojení aplikujte nejpozději v polovině září. Od této chvíle se už totiž růže pomalu připravují na zimu. Postupně jim dozrávají pletiva a díky draslíku, který jste dodávaly v hnojivech, se pletiva zpevňují a připravují tak rostlinu na přezimování.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada