Červen na zahradě: Měsíc prvních sklizní i invazí škůdců

Co dělat v červnu v okrasné zahradě 

Červen je měsícem sklizně, ale i výsadby a péče. Pravidelnou údržbou a prevencí škůdců i chorob si zajistíte zdravou a bohatou zahradu po celé léto. Co všechno za úkoly a nástrahy na vás čeká? 

Pravidelně odstraňujte odkvetlé květy u letniček, balkonových rostlin i trvalek – podpoříte tím další kvetení a zdraví rostlin. Hnojte například tekutým hnojivem přibližně jednou za dva týdny, nejlépe ráno nebo večer, nikdy ne na přímém slunci. Nezapomeňte, že jako zdroj živin je nejlepší dobře uleželý kompost.

Zalévejte rostliny v nádobách i záhonech pravidelně, v horkých dnech ideálně brzy ráno nebo večer, abyste minimalizovali odpar vody. 

Jak pečovat o růže a cibuloviny

U růží odstraňujte postranní poupata, aby hlavní květy byly větší a krásnější. Popínavé růže vyvazujte, vyšší trvalky a jiřiny podepírejte proti větru. Pravidelně kontrolujte výskyt škůdců (mšice, svilušky) a chorob. 

Cibuloviny, které odkvetly, nechte tzv. zatáhnout. Jde o to, že rostliny musejí pomocí listů vytvořit dostatek zásobních látek, aby mohly přežít zbytek roku, zimu a na jaře opět vykvést. Tyto látky pak ještě musí „stáhnout“ do podzemních cibulí. Proto nesmíte listy ani stonky odstraňovat dřív, než samy zavadnou, příp. seschnou. Zatažení zásobních látek do cibulí trvá zhruba měsíc, měsíc a půl. 

Některé druhy cibulovin je nutné po odkvětu a zatažení z půdy vyjmout, uskladnit a na podzim znovu vysadit - týká se to například tulipánu či hyacintů. Ostatní cibuloviny je vhodné přesazovat zhruba jednou za tři roky pro bohatší kvetení

Vhodný čas je i pro řízkování některých okrasných dřevin a tvarování živých plotů. 

Péče o trávník 

Trávník pravidelně sečte, v suchu intenzivně zalévejte (ráno nebo večer). Na začátku měsíce můžete přihnojit a použít selektivní herbicid na dvouděložné plevele (např. jetel plazivý, sedmikráska obecná). Pravidelná údržba podporuje hustý růst a omezuje výskyt plevelů

Ovocná zahrada v červnu 

  • Sklizeň jahod je v plném proudu. Podkládejte plody slámou, pilinami nebo trávou, aby se nedotýkaly vlhké půdy a nehnily. Jahody sbírejte s malou stopkou, ideálně ráno nebo večer. Poškozené plody ihned odstraňujte a likvidujte. 
  • Dozrávají třešně, rybízy, angrešty a maliny. Stromy a keře s bohatou násadou plodů přihnojujte a pravidelně zalévejte. Opadané plody sbírejte, abyste zabránili šíření chorob a škůdců. 
  • U ovocných stromů upravujte tvar koruny a zahuštění letorostů, mladé roubované stromy kontrolujte a povolujte úvazky. Révu vinnou přihnojujte a vylamujte neplodné letorosty. 
  • Sledujte výskyt škůdců a chorob, v případě potřeby proveďte ochranný postřik. 

Zeleninová zahrada v červnu 

  • Sklízí se rané druhy zeleniny: saláty, ředkvičky, mrkev, pór, kadeřávek, rané zelí, hrášek, brambory, špenát, vodnici, rebarboru. U rebarbory a libečku odstraňujte květní výhony, aby se rostliny nevysilovaly. 
  • Na uvolněné záhony vysévejte keříčkové fazole, pozdní mrkev, salát, čekanku, ozimý pór, dřeňový hrách. V teplejších oblastech vysazujte předpěstovaný lilek, melouny, okurky a papriky. 
  • Pravidelně zalévejte, ideálně ke kořenům, aby voda neomokřila listy a nešířily se plísně. Kapkové zavlažování je ideální
  • Průběžně odstraňujte plevel a kypřete půdu kolem rostlin. 

Bylinky a léčivky 

V červnu sklízíte pažitku, petržel, mátu, meduňku, bazalku a další. Bylinky lze sušit nebo mrazit pro pozdější použití (u pažitky se sušení nedoporučuje). 

Pravidelně odstraňujte květy, aby bylinky déle rostly a byly aromatičtější. 

Boj se škůdci a chorobami 

Sledujte výskyt slimáků, mšic, housenek a dalších škůdců. Slimáky sbírejte ručně nebo použijte pasti, na mšice pomáhá mýdlový roztok nebo proud vody. Housenky odstraňujte ručně nebo použijte biologické přípravky. 

V teplých a vlhkých dnech hrozí plísně a padlí – pravidelně provzdušňujte porosty, používejte preventivní postřiky (např. jedlá soda, heřmánkový výluh) a odstraňujte napadené části rostlin. 

Údržba a další tipy 

  • Kontrolujte a udržujte zahradní nářadí, zavlažovací systémy a případně opravte ploty či opory pro rostliny. 
  • Mulčujte záhony, abyste omezili odpar vody a růst plevelů – používejte slámu, trávu nebo kompost. 
  • V horkých dnech chraňte mladé a teplomilné rostliny před přímým sluncem nebo prudkým deštěm pomocí stínící textilie či fólie. 
Co vás čeká v červnu na zahradě
Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada