Je lepší mít kompost v kompostéru, na hromadě nebo v ohrádce: kompostujte jako zkušení pěstitelé

Kompost v ohrádce
Info ikona

Kompost v ohrádce je vhodnější, než-li volně ložený, protože hmota drží pohromadě a nehrozí roznos tlející hmoty po pozemku

Také jste někdy přemýšleli nad tím, zda je výhodnější, z hlediska kvality kompostu, spíše zakoupený kompostér nebo jednoduchá ohrada, kde budete mít kompost ohraničený od okolí? Uklidníme vás, že díky oběma variantám získáte kvalitní kompost, jen je třeba dodržet určitá pravidla.

Kdy je lepší zakoupit kompostér

V případě malých zahrad, kde není místa nazbyt, je výhodnější zakoupený kompostér, ale počítejte s tím, že kompostéry by správně měly být alespoň dva. V jednom hmota zraje a ten druhý můžeme doplňovat. Je to i vzhlednější, když odpad je takto ukrytý a nikdo nevidí, co jste tam ten den přidali z kuchyně. Bojíte se, že vám kompostér nějak zhyzdí zahradu? Tak buďte v klidu, dnes zakoupíte velmi krásné kompostéry, které se i svým zbarvením do zahrad hodí a pokud ho vhodně umístíte, zahradní kompozici vám to určitě nenaruší.

Kompost na hromadě či v ohrádce

Ohrádky jsou výhodnější, než volně ložená hromada kompostu, protože materiál drží pěkně pohromadě. To je důležité hlavně ve chvíli, kdy se po zahradě pohybují volně třeba slepice, těm se totiž u kompostu velmi líbí a jako praví hrabaví ptáci vám kompost roztahají po celé zahradě. Je důležité, aby hromádka v ohrádce byla dostatečně velká, v případě malé ohrádky se totiž nevytváří potřebné teplo, které způsobuje rozklad hmoty a nástup užitečných mikroorganismů. Teplo také dokáže zahubit semena plevelů či spory houbových chorob.

Kompost neoddělujte od země: jste tak sami proti sobě

Kompost nikdy neoddělujte od země pevnou podlážkou, stěny mohou být jednolité nebo s mezerami mezi latěmi, přičemž postranní větrání není vždy žádoucí. Často se zde totiž uchycuje plevel a menší části kompostu mohou vypadávat a znečišťovat okolí. Pokud tedy máte kompostér s mezerami mezi jednotlivými poli, můžete do mezer umístit pletivo.

Kompost na hromadě má také svá pravidla použití

Kompost můžete mít i na volné hromadě, samozřejmě co nejdále od sezení a někde ve stínu. Aby došlo k nastartování rozkladného procesu, musí být hromada minimálně 2metry široká a 1,5 metru vysoká. Vyšší a užší hromada už nevytvoří potřebné teplo a zároveň nesmí být ani vyšší, protože pak by zase nebyla dostatečně vzdušná.

Jak dodat kompostu teplo v zimě: chce to kabát

Během léta není problém docílit uvnitř kompostu dostatečného tepla, ale co v zimě, kdy teploty klesají pod bod mrazu? Je-li kompost dostatečně vysoký, teplo se zde samozřejmě vytváří i v zimě. Toho rádi využívají různí živočichové, kteří v kompostu přezimují a vznikajícího tepla využívají. Známé je třeba přezimování v kompostu u slepýšů, ježků a celé řady hmyzu. Chcete-li vznik tepla podpořit, nahoru na kompost dejte vrstvu slámy nebo listí, vhodná je i černá fólie. Pokud ale použijete fólii, je nutné ji pravidelně odstraňovat, především za slunných, zimních dnů, aby kompost mohl větrat. Stejným způsobem lze teplo dodat i v ohrádce či v kompostéru.

 

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada