Tři účinné metody, které vás zbaví mravenců bez chemie: využijte aromatickou levanduli nebo sodu

Mravenci
Info ikona

Mravenci jsou velcí pracanti, my tuto jejich vlastnost však moc neoceníme

Mravenci jsou v přírodě velmi užiteční, byť je často vnímáme negativně, hlavně jako ochránce mšic. Nicméně pro náš ekosystém jsou prospěšní tím, že jsou to pracovití uklízeči, uklízejí zahradu, kypří půdu, roznášejí semena rostlin a také požírají mnohé škůdce. Ale co se dá dělat, pokud se jejich počet rozroste a nastěhují se nám do domu či na určité místo na zahradě, chceme jediné - zbavit se jich. Existuje samozřejmě celá řada metod, jak se jich zbavit, od různých přípravků, které zakoupíme v obchodě, nebo různé babské rady. Vše má ale svá pro a proti.

Metoda č.1: využití aromatické levandule

Je známo, že mravenci jsou nejenom pracovití, ale mají také velmi dobrý čich. Právě feromony bývají jedním ze způsobů, jak mezi sebou jednotlivci komunikují. A je známo, že mravenci nemají rádi silné, aromatické vůně a jednou z bylinek, která sice voní nám, ale mravenci ji nesnáší, je levandule.

Aby byl její účinek na mravence intenzivnější, využijte přímo levandulový olej, který stačí nakapat na jejich chodníček či před vstup, nebo přímo do hnízda, pokud ho najdete. Levandulovým olejem je nezabijete, ale citlivě jim dáte najevo, že o jejich přítomnost nestojíte. Levandulový olej se ale časem smyje, především pokud ho použijete venku na zahradě. Není ale nic snazšího, než jeho aplikaci opakovat. Podobný účinek má i skořice nebo citronová šťáva.

Chcete-li se mravenců zbavit na zahradě, vysaďte co nejvíce levandule. Tu můžete vysadit i do nádob a umístit na balkon a terasu. Vám bude dělat radost a mravenci si hodně rozmyslí, zda se u vás budou zdržovat.

Mravenci v cukru
Info ikona

Mravenci cukru nikdy neodolají

Metoda č.2 : jedlá soda je pro mravence smrtelná

Mravenci se jedlé sodě, zcela běžné surovině, kterou máte doma, instinktivně vyhýbají. Je pro ně totiž smrtelná. Nicméně, mravence můžete oklamat a to díky tomu, že smícháte sodu s práškovým cukrem, tomu už totiž neodolají. Pravda, je to sice krutá zbraň, nicméně je ekologická a účinná. Mravenci tuto směs požírají a navíc, díky své dobrosrdečnosti, ji odnesou i ostatním do hnízda. A tím pak celý příběh končí.

Metoda č.3 : přestěhujte mraveniště

Tato metoda je sice trochu zdlouhavější, než výše uvedené, nicméně je zadarmo, takže se o ní zmínit zkrátka musíme. Jestliže vás mravenci trápí na zahradě nebo ve vyvýšeném záhoně, vyzkoušejte je odchytit do květináče a přesunout jinam. Větší hliněný květináč naplňte kyprou zeminou, přičemž můžete přimíchat i slámu nebo piliny a postavte květináč přímo na jejich hnízdo. Na slunci se květináč zahřeje a pro mravence tak vzniknou ideální podmínky a nastěhují se sem. A jakmile změní své bydliště, květináč i s mravenci vezměte a umístěte na zahradě tam, kde vám nebudou překážet. Nezapomínejte totiž, že mravenci jsou v přírodě užiteční, byť vám právě teď ztrpčují svojí přítomností život. Květináč s mravenci odneste dostatečně daleko, od jejich původního domova, jinak hrozí, že se vrátí zpět..

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada