Trik starých zahradníků: Proměňte slepičí trus v tekuté hnojivo pro rekordní sklizeň, rostliny se doslova zblázní

Slepičince jsou ideálním hnojivem

Slepičí trus je skvělé přírodní hnojivo, které je bohaté na dusík, fosfor, draslík a další důležité mikroživiny. Je to jeden z nejúčinnějších druhů hnojiva a dokáže výrazně zlepšit úrodnost půdy a podpořit růst rostlin. Nikdy ale nepoužívejte čerstvý slepičí trus přímo k rostlinám! Je příliš silný a mohl by rostliny spálit. Vždy ho musíte nejprve upravit. Jde to udělat dokonce několika způsoby, abyste získali skutečně „černé zlato" pro vaši zahradu, pokud s ním budete zacházet správně.

Zákvas, tekuté hnojivo

Jeden z nejoblíbenějších a nejrychlejších způsobů, jak slepičí trus využít, je připravit si tekuté hnojivo. Příprava je přitom velmi jednoduchá:

  • Naplňte plastovou nádobu do jedné třetiny až poloviny slepičím trusem.
  • Zbytek dolijte vodou tak, aby byl trus zcela ponořený. Můžete použít dešťovou vodu, která je vhodnější než voda chlorovaná.
  • Nádobu částečně zakryjte, aby mohl unikat tvořící se plyn, a umístěte na slunné místo, kde bude kvašení probíhat rychleji.
  • Nechte kvasit cca 1-3 týdny a občas promíchejte. Hotový zákvas je připraven, když se sníží zápach a usadí se pevné části.

Čím hnojit kanadskou borůvku: Zkuste domácí hnojivo z kávy a chleba

www.nkz.cz

Použití:

  1. Vykvašený zákvas je velmi silný, proto ho před použitím VŽDY nařeďte vodou v poměru 1:10 až 1:15 (1 díl zákvasu na 10-15 dílů vody). Raději více nařeďte, než méně.

  2. Zalévejte s ním rostliny na vlhkou půdu, ideálně po dešti nebo po předchozí zálivce. Nikdy nelijte přímo na stonek, ale spíše do brázd nebo kroužků okolo rostlin.

  3. Lze ho použít pro většinu plodové zeleniny (rajčata, okurky, papriky, dýně), ovocné keře (jahody, maliny, borůvky), ovocné stromy a okrasné rostliny (růže, muškáty).

  4. Hnojte jím během vegetačního období, zhruba jednou za týden až dva. V průběhu sezony se doporučuje hnojit 2x, na jaře a v létě.

Nepoužívejte ho na cibuloviny (cibule, česnek) a luštěniny (hrách, fazole).

Kompostování

Kompostování slepičího trusu je skvělý způsob, jak z něj vytvořit stabilní a bezpečné hnojivo a zbavit se zápachu a případných patogenů.

I zde je příprava snadná:

  • Slepičí trus patří mezi „zelené“ čili dusíkaté složky kompostu. Je potřeba ho vybalancovat „hnědými“ neboli uhlíkatými materiály - sláma, seno, piliny, hobliny, suché listí, štěpka nebo podestýlka z kurníku.
  • Dobrý poměr je zhruba 1 díl trusu na 2-3 díly uhlíkatého materiálu.
  • Kompost pravidelně provzdušňujte a udržujte vlhký.

Cibulové a česnekové slupky zlikvidují mšice a poslouží jako hnojivo pro jahody, zeleninu i květiny

www.nkz.cz

Použití:

  1. Dobře vyzrálý kompost, nejdříve po 6-12 měsících, můžete zapracovat přímo do záhonů na podzim nebo brzy na jaře před výsadbou.

  2. Zlepší se tím struktura půdy, zvyšuje se její schopnost zadržovat vodu a k rostlinám se živiny dostanou postupně.

Další možností je slepičí trus usušit a rozdrtit. Čerstvý trus rozprostřete na suchém, větraném místě, např. na plachtě na slunci a nechte důkladně uschnout. Jakmile je suchý a křehký, rozdrťte ho na prášek.

  • Suchý, rozdrcený trus můžete v malém množství zapracovat přímo do půdy na podzim, ideálně by měl být smíchaný s kompostem. Přes zimu se rozloží.
  • Použít jej můžete také ke hnojení květin v květináčích, ale velmi opatrně a v malých dávkách, protože slepičí trus je agresivní a můře rostliny popálit.
Galerie: Slepičí trus jako hnojivo
Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada