Prstnatec májový: Kdysi běžný druh zemní orchideje je dnes vzácný a ohrožený. Z přírody jej nikdy nevyrývejte

Jak poznat prstnatec májový a odkud rostlina pochází?

Prstnatec májový (Dactylorhiza majalis) patří mezi zemní orchideje z čeledi vstavačovitých, jejichž počty se v naší přírodě dlouho jen snižovaly. Dnes díky trpělivé práci ochranářů se jej do české krajiny zase daří pomalu navracet. Přesto se stále řadí mezi extrémně vzácné zemní orchideje, chráněné zákonem. Prstnatec májový dorůstá do výšky 20-60 cm a má lysou lodyhu, v dolní části šupinatou, a skvrnité listy vejčitého až kopinatého tvaru. Své jméno prstnatec získal podle prstovitě členěné hlízy, uložené pod zemí. Od května do června vykvétá zářivě nachovými, vzácně i světle růžovými nebo i bílými květy, uspořádanými do válcovitého květenství. Plody prstnatce jsou tobolky, které obsahují větší množství semen.

Nádherné orchideje najdete i v naší přírodě. Na rozdíl od těch cizokrajných je zná jen málokdo

www.nkz.cz

Prstnatec májový je původní evropský druh, který dříve v poměrně hojném počtu rostl i na našem území. Vyskytuje se v západní a střední Evropě, na Ukrajině a v centrální části Ruska. Mezi našimi zemními orchidejemi se jedná stále o jeden z nejrozšířenějších druhů, který můžete objevit na několika lokalitách, ale vyhráno zdaleka nemá, jeho ochrana je i nadále velmi důležitá.

Proč prstnatec májový nepřežije přesazení na zahradu?

Velké množství prstnatců májových v minulosti skončilo jako odpad na kompostu, protože se jej někteří bezohlední jedinci snažili vyrýt a přesadit na vlastní zahradu. To se však nikdy nemůže podařit, protože prstnatec májový, stejně jako ostatní zemní orchideje, je úzce svázaný s konkrétním druhem houby, žijí spolu ve speciální symbióze, tzv mykorhize. Jeden bez druhého nemůže existovat, proto se o přesazení prstnatce, ani jiné zemní orchideje, nikdy nepokoušejte. V každém případě by vám hrozila tučná pokuta.

Louka na zahradě: jak zařídit, aby brzy kvetl, čím ji nejlépe sekat a k které chyby se při jejím pěstování nejčastěji dělají?

www.nkz.cz

Kde se můžete s prstnatcem nachovým setkat?

Prstnatec májový roste nejčastěji na vlhkých až podmáčených, hojně osluněných loukách, mokřadech, slatinách a prameništích vodních toků. Nejlépe se mu daří na půdách jílovitých, často roste ve větších skupinách. Na prstnatec májový se můžete v průběhu května zajet podívat například na tyto lokality v ČR:

  • Přírodní rezervace Prameny Klíčavy, která se nachází v okrese Rakovník ve Středočeském kraji.
  • Přírodní památka Černý důl, mokřad na Kokořínsku ve Středočeském kraji.
  • Zubří, přírodní rezervace s mokřady a rašeliništi v Pardubickém kraji.
  • Kudlačena, přírodní památka se zbytky rašelinných luk v povodí Bečvy, Zlínský kraj.
  • Motyčanka, přírodní památka s mokřadní loukou v Moravskoslezském kraji.
  • Volákův kopec, přírodní rezervace s rašelinnými loukami a prameništi v kraji Vysočina.

V naší galerii se podívejte, jak prstnatec vypadá, abyste ho ve volné přírodě omylem neutrhli.

GALERIE: Prstnatec májový patří mezi klenoty naší přírody
Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada