Vyžeňte kočky ze zahrady: vysaďte levanduli a jiné rostliny, které jim nevoní nebo zkuste některý z dalších fíglů

Kočky sice nepatří mezi největší zahradní pohromy, ale s klidem je můžeme označit za škůdce. To, že vám na zahradě pochytají pár myší, může být velmi draze vykoupeno rozhrabanými záhony, hovínky schovanými pod zemí i vytahanými sazeničkami. Je načase ukázat, kdo je ve vaší zahradě pánem!

zahradní kompostér
Info ikona

Dejte si pozor na lákadla

Než budete řešit, jak kočky ze zahrady vyhnat, vyřešte, jak je vůbec nelákat. Zvlášť toulavé šelmy hledají jídlo a úkryt. Proto si dávejte pozor, ať jim kdekoliv nenecháváte chutnou svačinu: 

  • do kompostu nevyhazujte nic masitého a ideálně ho mějte zakrytý

  • nenechávejte nikde povalovat odpadkové koše nebo pytle s odpadem určeným do popelnice

  • průběžně čistěte grily a po každém grilování pečlivě ukliďte (divili byste se, jakou pochoutkou může být mastný rošt)

  • schovejte granule pro své kočky domů, aby se nestaly vábničkou pro ty cizí

  • jestli i u vás momentálně dávají cizí kočky dostaveníčka, odstraňte na pár týdnů také krmítka pro ptáky, i opeřenci mohou být nechtěným lákadlem

levandule
Info ikona

S jarním řezem levandule nespěchejte a vyčkejte na správný čas, jinak hrozí riziko, že o svůj oblíbený keřík přijdete

Vysaďte rostliny, které kočkám smrdí

Kočky milují vůni šanty kočičí, tu si k záhonům rozhodně nevysazujte, jestli je chcete ze svého pozemku vyhnat. 

Naopak je spousta rostlin, které kočky z duše nenávidí: levanduli, citronový tymián, rozmarýn, routu nebo polej obecnou. Všechny tyto byliny jsou naprosto netoxické, nemusíte se jich bát, ani když máte malé děti nebo jiná zvířata. Je ale potřeba je vysadit relativně nahusto, účinkují pouze ve své bezprostřední blízkosti.

Stejně tak kočky nenávidí vůni citrusů. Klidně slupky z pomerančů, citronů, grepů, limetek… házejte do záhonů mezi zeleninu a květiny. Časem se rozloží a půdu obohatí o cenné živiny, než se tak stane, zafungují jako přírodní odpuzovač koček.

Finty zkušených zahradníků

Každý zahrádkář se s vámi rád podělí o své zkušenosti s vyháněním jakýchkoliv škůdců. Třeba právě vám bude fungovat některý z následujících tipů:

  • Ostré koření: kočky nesnášejí chilli a pepř, proto se někdy doporučuje posypat jím záhony. Kočky odradí buď z dálky nebo ve chvíli, kdy k němu strčí čumáček. My bychom byli se sypáním koření do záhonů opatrní - nikdy ho nebudete mít tolik, aby kočky odradilo, proto se omezte jen na sadbovače nebo květináče, jestli vám kočky chodí řádit do nich.

  • Cokoliv pichlavého: hebké tlapky koček jsou velmi citlivé, a tak je odradíte, když po záhonech poházíte nastříhané větve růží, cesmínové listy nebo jehličí. Jakmile tam kočka jednou šlápne, už se nikdy nevrátí. Jen si dejte pozor, ať si tlapky nepopícháte i vy, až půjdete záhony opečovávat.

  • Studená sprcha: jestli jste se někdy pokusili kočku vykoupat, nejspíš tušíte, jakou z ní má paniku. Toho můžete lehce využít. Babičky si na vetřelce počkaly vždy s vědrem v ruce a polily ho, my můžeme sáhnout po moderních vychytávkách a nainstalovat si na zahradu pohybem aktivované sprinklery, které dostříknou v rádiusu až 3 metry.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada