Chroustek není žádný chroust: Jeden z nich vám dokáže několik let likvidovat zahradu a trávník

Jak chroustek vypadá

Chroustek letní je hmyz, který vypadá jako malý chroust, ale není to jedno a to samé. Chroustek vylézá hlavně v noci, je malý, chlupatý a dorůstá velikosti maximálně 1,5 až 2 cm. Chroust, jeho větší brácha, je větší a dorůstá do velikosti 3 cm a je tmavě hnědý, kdežto chroustek je spíše rezavý se zlatavými chloupky. Za jiných okolností je to docela roztomilý brouk, ale ve skutečnosti je to škůdce, který při přemnožení dokáže zlikvidovat celou zahradu. Velmi často do vás v noci narazí, je to brouk, který naráží do stěn, zdí, lidí a občas se mu podaří zamotat se vám do vlasů. Tím, jak se snaží vymotat z vaší hřívy, vydává velmi bzučivý zvuk, který nám až nahání strach.

Chroustek škodí na rostlinách

Vám chroustek neublíží, ale v bezpečí před ním rozhodně nejsou rostliny a trávník. Není to jenom brouk, je to škůdce. Během července samičky kladou vajíčka do měkké, vlhčí půdy a zde se vyvíjí až 3 roky. Takže o nich často ani nevíte, jen vidíte, jak vám chřadnou rostliny, byť je hnojíte, jak žloutne trávník, ačkoliv se o něj staráte. Právě během vývoje se larvy živí kořeny rostlin, a pokud se přemnoží, dokážou zlikvidovat celý trávník. Jakmile dorostou do určité velikosti a je z nich brouk, opět vylétají do světa. Dospělí brouci zase ožírají listy ovocných stromů, ale ve finále požírají i jiné listnaté stromy a nepohrdnou ani jehličnany.

Kvíz: Ověřte si, jak dobře znáte hmyz našich zahrad. Vyzkoušejte naši poznávačku

www.nkz.cz

Chroustka se můžete zbavit i preventivně

Je jasné, že nikdo z nás natouží po tom, aby se mu na zahradě chroustek zabydlel. Tím nejjednodušším řešením je, pokud začnete rostliny zalévat přímo ke kořenům, ne plošně. Jelikož brouci pro snůšku vajíček vyžadují vlhké půdy, přece jen jim to trochu zkomplikujete. Víte-li, že se na zahradě pohybují dospělí brouci a požírají listy ovocných stromů, přehoďte přes stromy, je-li to vzhledem k jejich výšce možné, záclonu nebo nějakou síť. Pokud se brouk nedostane k potravě, nebude se na zahradě ani zdržovat. Přes den se brouci schovávají na spodní straně listů, pokud je tedy najdete, sesbírejte je a zlikvidujte. Máte-li slepice, ty si na nich rádi pochutnají.

Na chroustka pusťte houby nebo ptáky

Jelikož se jedná o brouka, bývá tak sám potravou například pro ptáky nebo netopýry, kteří v noci hledají něco dobrého na zub. Kromě přirozených nepřátel, ale o tom by se dalo uvažovat v případě přemnožení chroustka, máte ještě další možnost. Můžete na něj povolat speciální parazitickou houbu nebo parazitické hlístice, přičemž obě seženete ve specializovaných e-shopech.

Chroustek je vcelku roztomilý brouk a přesvědčit se o tom můžete v naší fotogalerii.

GALERIE: Chroustek patří mezi škůdce a není tak bezbranný, jak vypadá

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada