Bezúdržbová zahrada potřebuje alespoň minimální péči. Čas strávený prací na zahradě však můžete omezit

První skupina majitelů zahrad už to dávno ví, ale pro tu druhou tu máme přímo zdrcující zprávu. Zaručeně bezúdržbová zahrada jednoduše neexistuje. Samozřejmě si můžete pozvat některou z mnoha zahradnických firem, a ta se vám o zahradu postará. Zadarmo to však nebude. Nebo si můžete práci na zahradě alespoň ulehčit. Jednou z takových cest, pokud se nehodláte spokojit ze sterilně zelenou plochou trávníku a několika tújemi kolem plotu, jsou plně zapojené záhony, ať už trvalkové, letničkové nebo obou druhů rostlin dohromady a správná volba výsevu travnaté plochy.

Usnadněte si péči o trávník

Na druhou stranu ani vysazením zeleného pažitu práce na zahradě nekončí. Pravidelná péče o dokonalý trávník zabere spoustu času. Pokud ovšem z „dokonalosti“ trochu slevíte, pak si můžete práci kolem trávníku také usnadnit. Místo choulostivého zeleného pažitu se vzhledem fotbalového hřiště vysejte směs travin a mini jetele. Trávník bude odolnější, během letních veder nebude tolik vysychat a můžete jej nechat i vykvést. Nebo alespoň na část zahrady vysejte směs travin a lučních květin. Tady se pak vaše péče omezí na pouhé posekání porostu 2x ročně.

Živý plot kolem zahrady

Se sterilním vzhledem dnes tak trochu nenáviděných tújí se už málokdo spokojí. Pro menší zahrady tak většinou lidé volí listnaté, pravidelně stříhané živé ploty. Ty zaberou spoustu času, protože se musí pravidelně zastřihovat, a to i několikrát za sezónu. Pokud si však můžete, s ohledem na plochu zahrady, dovolit volně rostoucí živý plot, složený třeba i z několika druhů různých keřů, pak se péče o živý plot smrskne jen na každoroční vyřezání suchých větví.

Pozor si dejte na představu, že vysazením živého plotu z jehličnanů vznikne onen bezúdržbový živý plot. Většina jehličnanů roste pomalu, a tak bude plot po několik let vypadat skvěle, ale časem dřeviny přerostou a ztratí svou estetickou hodnotu. Po seříznutí už bývají jehličnany nevzhledné. Proto se i ony musí udržovat pravidelným každoročním řezem v přiměřené výšce.

Plně zapojené květinové záhony

Možná se vám to bude zdát trochu divné, ale věřte, že nejsnadněji se udržují záhony typu „neprostupný prales“. Největší chybou je, vysadit do záhonu málo rostlin. Péče o holou půdu mezi jednotlivými květinami tak, aby se v záhonu trvale neusadil plevel vám zabere spoustu času. Proto je důležité, záhon před výsadbou dokonale zbavit plevelů, a pak vysadit dostatečné množství trvalek. Většinou se udává na jeden metr čtvereční asi 6-8 kusů rostlin. Samozřejmě toto pravidlo je jen orientační, každý druh se jinak rozrůstá. Ale po 3-5 měsících od výsadby by se vám tak mohlo podařit docílení plně zapojeného záhonu trvalek, mezi kterými se plevel bude jen těžko usazovat. Stoprocentně bez výskytu plevelů to však nepůjde nikdy.

Další možnost představují záhony plné letniček. Na jaře to bude opět vyžadovat dokonalou přípravu půdy a vyčištění od plevelů. Pak jen vysejete semena nebo později zasadíte vzrostlé, předpěstované letničky. Opět dost nahusto, protože letničkám hustá výsadba nevadí, pěkně se propletou jedna do druhé, vzájemně se případně i lépe podporují proti polehávání a nepustí mezi sebe žádný plevel.

U čerstvě vysazených trvalkových záhonů můžete volná místa doplnit letničkami, případně využít i vhodný mulč, například tenkou vrstvu posekané trávy, u suchomilných rostlin i štěrk nebo kačírek.

Zdroj:https://izahradkar.cz/zahrada/okrasne-rostliny/kvetiny/bezudrzbova-zahrada-fenomen-soucasne-doby/; https://kvetoucizahrada.cz/bezudrzbove-zahrady-a-mulcovaci-textilie/

 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada