Potřebujete ve své zahradě zpevnit cesty a nejste zrovna fanoušky dlažby a betonu? Pak sáhněte po voštinách. Položit je zvládne každý

Polypropylenová voština pro zahradní využití je pokrokový recyklovatelný stabilizační systém pro štěrk, mulč, lastury a písek. Hexagonální strukturou připomíná včelí plástev a i díky tomu je maximalizována její pevnost. Pomocí voštin tak velmi jednoduše vytvoříte stabilní základ pro pěší štěrkové cesty, příjezdové cesty, parkovací stání a dokonce pro střešní zahrady.

Stabilizační voština pro štěrkové cesty
Info ikona

Pokládka vám odpustí i nedokonalosti. Voština se zasype asi 1cm nad horní hranu plastu, takže vůbec nejde vidět.

Voština je plně mrazuvzdorná a propustná, takže nedochází k zadržování vody. Plástve jsou vyráběny z recyklovaných a recyklovatelných materiálů, tudíž vaše ekologická stopa je i při využití plastu minimální.

Pokládku zvládnete i svépomocí. Podklad se připravuje stejný jako pod dlažbu. Pro pochozí plochu stačí pár centimetrů zhutněného štěrku frakce 16/32 mm, pro příjezdové cesty pro auta a parkoviště použijte podkladovou skladbu jako u zámkové dlažby. Pomocí ocelových neviditelných obrubníků vytvoříte lem cesty.  Na zhutněný štěrk položíte voštiny, aby na sebe těsně naléhaly.

Po pokládce se voštiny zasypou jemným štěrkem dle libosti. Ideální frakcí je velikost 4 – 8 mm. Pokládka vám odpustí i nedokonalosti. Voština se zasype asi 1cm nad horní hranu plastu, tudíž jej vůbec nevnímáte. Po sesednutí štěrkové vrstvy se doporučuje ještě jemnou vrstvu dosypat.

Štěrkový záhon s voštinami
Info ikona

Voštiny jsou zajímavý výrobek, jasná alternativa k mlatové cestě, kterou zahradní architekt Stanislav Schwarz osobně k rodinnému domu nedoporučuje. "Až si budete nosit písek na botách na terasu, pochopíte proč."  

Výhody použití voštiny na štěrkové povrchy

  • Vytvoření stabilního povrchu řešené plochy: po cestě projde i dáma v lodičkách. Při použití v prostoru na posezení se Vám nebude bořit zahradní nábytek.
  • Zábrana vymývání štěrku mimo vytyčené plochy
  • Voština se nezaplevelí
  • Nosnost voštiny po zasypání štěrkem je 250 – 450t/m2
  • Plně porézní, vždy suchý povrch, který zajišťuje okamžitý průsak dešťové vody

Nevýhody

  • Vyšší pořizovací náklady
  • Používání plastů v zahradě
  • V přímé návaznosti štěrkového povrchu na pobytové prostory může dojít k poškrábání povrchu, pokud se nám jemný štěrk uchytí na obuvi
  • Pokud máte na zahradě aktivní čtyřnohé miláčky, pravděpodobně budete mít štěrk z cesty i v trávníku

 

Zdroj: profizahrady.cz; bera-bv.cz

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada