Ferdinandovy zahrady: Altán v zahradě pro čtyřčlennou rodinu - velký luxus i do malé zahrady, který si může dopřát každý

Jaké je hlavní pravidlo pro umístění altánu?

Na začátku plánování byste svoji pozornost měli zaměřit především na vhodné umístění altánu či posezení, lidé totiž stále mají tendenci lepit všechny posezení k domu, poznamenává Kristýna. Je pravdou, že například terasy bývají navazujícím prvkem na interiér domu a stává se z nich tak další obytná místnost. Jak ale radí architekti, nebojte se umisťovat další sezení i jinam a pracovat tak se zpětným pohledem na zahradu a dům. Toto platí nejen pro altány, ale i pro ostatní zahradní stavby jako jsou ohniště, pergoly, venkovní kuchyně či obyčejná lavička.

Dopřejte si prostor a soukromí
Info ikona

Pro altán doporučujeme minimální rozměr 3x3m, pro pergolu 4x4m.

Altán je bezvadný způsob, jak si domov rozšířit o další pokoj a užít si to nejlepší z vnitřku i venku.

Při výběru konkrétního designu altánu zvažujte, kde se chcete otevřít pohledům do zahrady a kde upřednostníte soukromí pevných stěn. Kdo si chce dopřát luxus pojízdných prosklených stěn, vybere si izolační dvojskla. 

Při plánování altánu a dalších zahradních staveb však na jejich umístění myslete již na začátku realizace zahrady, potřebujete si pro ně totiž vyhradit dostatek místa. Není totiž nic horšího, než tyto stavby umisťovat do již vzrostlé a plně zapojené zahrady dodatečně. V našich, tuzemských zahradách jsou tyto zóny odpočinku menší, než si zaslouží a to většinou z obavy, že nebude dostatek místa pro trávník. A to je škoda.

Altán je magický prostor, bezpečné soukromí, kam si jdete přečíst knížku, napsat dopis nebo se uzavřít sami se sebou

Máte-li velký, otevřený prostor, zahradní stavby jako jsou altány, mola či terasy budou tomuto prostoru logicky dominovat a to není vždy žádoucí. Naši architekti v tomto případě doporučují, „utopte“ tyto stavby v trvalkových výsadbách, které zjemní jejich geometrické linie a dovolí jim se zahradou přirozeně splynout. Sortiment rostlin je velmi bohatý a zcela jistě si každý zvolí své oblíbence.

Zelené pokoje aneb Tajemství zahrad, ve kterých se krásně žije

Začněte nad zahradou přemýšlet jako nad venkovním bytem a vytvořte si v ní zelené pokoje zasvěcené různým aktivitám.  Princip zelených pokojů vám pomůže vytvořit prostor pro vaše záliby, aniž byste slevili z požadavků na estetiku a funkčnost zahrady jako celku. „Zahradu jakékoli velikosti jde přirozeně a nenásilně rozdělit do venkovních pokojů zasvěcených zážitkům,“ vysvětluje Ferdinand.

Takovým zeleným pokojem může být právě venkovní pracovna v altánu, vodní pokoj kolem koupacího jezera nebo ohnivý pokoj s ohništěm.

Stromy jako ochrana před zvědavými pohledy

Při výběru stromů či keřů k altánu je vhodné myslet na odclonění a zajištění určitého soukromí. K tomuto účelu se hodí především vícekmenné dřeviny. Vhodné druhy dřevin vybíráte nejen dle jejich nároků na prostředí, ale také na základě toho, v jakém stylu celou zahradu máte. Máte-li například zahradu laděnou do japonského stylu, můžete si dovolit i exotičtější druhy dřevin, které se v zahradách běžně nepoužívají. Naopak, máte-li spíše venkovskou zahradu, při výběru vhodných dřevin se pohybujete spíše v domácím sortimentu, který je ale neméně bohatý.Stromy vám poskytnou soukromí, stín a třeba i sladkou úrodu. A vůbec se nebojte mít jich v zahradě více.

Zdroj: Atelier Flera

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada