Nevyhazujte kávovou sedlinu: nově si v ní můžete vypěstovat hlívu ústřičnou. Je zdravá a může nahradit maso

Možná už jste zaznamenali firmy, které zajišťují svoz kávového lógru do komunitních zahrad. O využití kávové sedliny jako pěstebního média pro hlívu ústřičnou (Pleurotus ostreatus) se ví ale zatím jen málo.  

Hlíva ústřičná v kuchyni
Info ikona

Hlíva ústřičná je jedlá dřevokazná houba. Nově si ji můžete vypěstovat i v kávové sedlině.

Hlíva ústřičná se využívá i jako náhražka masa

Hlíva je houba, která obsahuje řadu vitaminů, prospěšných minerálních látek a množství proteinů, a proto se využívá i jako doplněk nebo náhražka masa. Pěstovat ji lze i v kávové sedlině, což otevírá řadu možností. Na trhu se tak můžete setkat i s pěstební sadou, která kultivaci hlívy v domácích podmínkách usnadňuje. 

Káva k pěstování hlívy musí být čerstvá a vlhká

Do připraveného kbelíku stačí přidat sadbu hlívy a promíchat ji s lógrem (je jedno jestli z kávovaru nebo ze šálku). Ten je dobré si během týdne odkládat, nejlépe do lednice, a následně jej přidat do připravené nádoby. Důležité je, aby byla sedlina čerstvá a vlhká (v nádobě ji můžete vlhčit). Po několika opakováních máte hlívu na světě: za pět až šest týdnů můžete sklidit 300 až 400 g hlívy

Sedlinu se sadbou hlívy můžete opětovně využít 

Při odsypání tří čtvrtin kávové sedliny se sadbou hlívy můžete navíc celý proces zopakovat. Sedlinu sice nakonec přece jen vyhodíte (nebo lépe: přidáte do kompostu), ale něž k tomu dojde, tak ji ještě opakovaně a smysluplně využijte, prodloužíte její životnost a vytěžíte z ní maximum

Lógr možná poslouží i jako potrava pro cvrčky

Do budoucna se počítá s projektem (Hlíva hub), jehož prostřednictvím se bude hlíva vypěstovaná v kávové sedlině nabízet místním restauracím nebo na farmářských trzích. Testuje se i varianta, že by kávová sedlina sloužila jako potrava pro chované cvrčky. V takovém případě by byla bezodpadovost lógru završena. 

Zdroj: Roast Different, rekava.cz