Zahradničení podle lunárních fází

Zahradničení podle Měsíce ovlivňují především lunární fáze a astrologická znamení. Kvůli zjednodušení se v nyní zaměříme jen na fáze Měsíce. Podle zastánců tohoto způsobu pěstování lze při dodržení určitých pravidel sladěných s rytmem přírody dosáhnout zdravějších rostlin a větší a trvanlivější úrody.

Dozrávající jablko za úplňku
Info ikona

Vliv Měsíce může každý otestovat na vlastní zahradě

Foto: Shutterstock

Čtyři lunární fáze Měsíce

Během svého 28denního cyklu kolem Země prochází Měsíc čtyřmi lunárními fázemi. Nachází-li se přesně mezi naší planetou a Sluncem, nastává novoluní a přivrácená strana Měsíce je zcela tmavá. Od této chvíle Měsíc přibývá (říká se, že dorůstá – nabírá podobu písmene D) a asi za týden dosáhne první čtvrti. Jakmile Měsíc urazí polovinu své cesty okolo zeměkoule, je na noční obloze vidět kotouč úplňku. Měsíc pak začne ubývat (couvá – získává vzhled písmene C) až dosáhne poslední čtvrti a poté, co se opět dostane mezi Zemi a Slunce, kde nastává znovu novoluní a celý cyklus se opakuje.

Rostoucí Měsíc vytahuje vodu vzhůru

Tak jako působí Měsíc na příliv a odliv moří, může ovlivňovat i na vodu obsaženou v rostlinách. Astrologové tvrdí, že Země s přibývajícím Měsícem vydechuje a s ubývajícím se nadechuje. V období dorůstání Měsíc tedy vytahuje rostlinné šťávy vzhůru do listů, květů a plodů a podporuje tak nadzemní části rostlin v růstu. Vhodné je proto vysévat, vysazovat a starat se o rostliny, které plodí nad povrchem půdy a provádí se odběr řízků a roubování. V první čtvrti je působení Měsíce mírné, v druhé čtvrti narůstá. S rostoucí intenzitou měsíčního svitu se zvyšuje i síla rostlin a jejich odolnost vůči parazitům a chorobám. Ovoce a zelenina sklizené v tomto období tak budou při konzumaci dodávat více energie a řezané květiny vydrží déle čerstvé. Působení Měsíce vrcholí během úplňku.

Ubývající luna stahuje vodu pod zem

S ubývajícím Měsícem se voda v rostlinách stahuje pod zem ke kořenům, které tak sílí a dobře přijímají živiny. Období je určené tedy k výsevu, výsadbě a péči o rostliny pěstované pro kořeny a hlízy. Se snižujícím se svitem Měsíce jsou barvy, chutě a vůně plodin koncentrovanější a výraznější jsou i nutriční a léčivé vlastnosti. Plody sklizené v této fázi Měsíce se tudíž hodí k uskladnění. Čím více se blíží novoluní, tím je působení Měsíce mírnější a vede k odpočinku. Před a během novu je proto ideální termín k řezu stromů, protože rány roní méně mízy, a k ošetření rostlin napadených škůdci či chorobami.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada