Nový rok podle starých tradic: Co dělat a co nedělat, abychom si zajistili štěstí a pohodu a nepřišlo neštěstí nebo smrt

1. Vstaňte brzy a oblečte se do čistého

První den v roce by měl být symbolem nového začátku, proto je dobré vstát časně ráno, umýt se a obléct se do čistého a pěkného oblečení. Tím si zajistíme, že budeme po celý rok čilí, čistí a pěkní. Také bychom se měli dobře nasnídat, abychom měli dostatek energie a síly.

2. Jezte společně a počítejte krajíce chleba

Společné stolování je důležitým rituálem, který posiluje rodinné a přátelské vazby. Na Nový rok bychom měli usednout ke stolu všichni společně a podělit se o chléb. Hospodyně, která krájí chléb, by měla pečlivě počítat krajíce, aby se na každého dostalo. Pokud by někdo zůstal bez krajíce, hrozila by mu smrt, neštěstí, nebo odchod z domova.

3. Vyhněte se pernaté zvěři, rybě a zajíci

Pokud chcete, aby vám v novém roce neuteklo nebo neuletělo štěstí, vyvarujte se jíst maso z pernaté zvěře, jako je kachna, husa nebo kuře. Stejně tak se vyhněte rybě, aby štěstí neuplavalo. A co zajíc nebo králík? Ti jsou také rychlí a šikovní, takže by vám mohli ukrást štěstí.

4. Dejte si čočku, volské oko a vepřové maso

Naopak, co by vám na talíři nemělo chybět, je čočka. Tato luštěnina je podobná mincím a prý přináší bohatství a peníze. Kdo si dá čočku na Nový rok, ten bude mít po celý rok dostatek prostředků. K čočce se hodí volské oko, tedy vejce na tvrdo, které symbolizuje nový život a plodnost. A co maso? To by mělo být vepřové, protože prasátko je starobylým symbolem blahobytu a hojnosti.

5. Neperte, neuklízejte a nezahálejte

Hospodyňky by si na Nový rok měly dát pauzu od domácích prací. Neperte, neuklízejte a nezametejte, abyste si nevymetly štěstí z domu. Také byste neměly zapomenout prádlo na šňůře, to by mohlo znamenat smrt někoho z rodiny. Ale pozor, nezahálejte ani nepolehávejte, to by vám mohlo přinést smůlu. Raději si užijte společný čas s rodinou a přáteli.

6. Položte koště přes práh

Pokud chcete, aby vám v novém roce nebyl nikdo na obtíž, položte koště přes práh. Kdo ho překročí a neodklidí, ten bude po celý rok líný a nešikovný. Tím si zajistíte, že se vám do domu nedostanou žádní nevítaní hosté, kteří by vám mohli způsobit potíže.

7. Nedávejte nic pryč z domu

Na Nový rok byste neměli nic vynášet z domu, ani půjčovat peníze nebo věci. Tím byste si mohli způsobit nedostatek nebo ztrátu. Raději si nechte vše pro sebe a udržujte si své věci v pořádku. Pokud vám někdo něco dá, buďte vděční a neodmítejte, to by bylo nezdvořilé.

8. Postarejte se o svůj sad

Pokud máte doma ovocné stromy, nezapomeňte se o ně postarat na Nový rok. Můžete je postříkat svěcenou vodou, aby byly chráněny před škůdci a nemocemi, nebo je obvázat povříslem, aby nesly hojně ovoce. Tím si zajistíte bohatou úrodu a zdravé stromy.

9. Pozor na první návštěvu

První návštěva v novém roce je velmi důležitá, protože prý ovlivňuje váš osud. Pokud k vám přijde jako první dítě, chlapec nebo mladý muž, můžete se těšit na štěstí a zdar v novém roce. Pokud k vám přijde jako první žena, můžete očekávat smůlu a neúspěch. A pokud k vám přijde jako první stará žena, můžete se obávat neštěstí a nemoci.

10. Ovlivněte pohlaví potomstva

První návštěva v novém roce má také vliv na pohlaví vašeho potomstva, a to nejen lidského, ale i zvířecího. Pokud chcete mít v tomto roce dceru, pozvěte na koledu sousedku. Pokud chcete mít syna, pozvěte na koledu souseda. A pokud chcete mít v tomto roce jalovici, pozvěte na koledu ženu. Pokud chcete mít býčka, pozvěte na koledu muže

Zdroje: extra.cz, ceskezvyky.cz

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada