Víkend otevřených zahrad: udělejte si letos 11. a 12. června čas, bude zase co obdivovat

U nás se Víkend otevřených zahrad konal poprvé v roce 2010, kdy byly otevřeny první tři zahrady. Jejich počet postupně rostl až za čas přesáhl dvě stovky. Letos se bude 11. a 12. června 2022 konat už 13. ročník

Smyslem Víkendu je přiblížit lidem „zahradní umění“

Cílem celé akce je seznámit veřejnosti se zahradní architekturou zblízka a naživo, pozvat je do historicky, ekologicky, designově nebo jinak zajímavých zahrad, zámeckých parků, školních, sbírkových, veřejných i neveřejných zahrad a také do těch soukromých. 

Zapojeny jsou i běžně přístupné veřejné zahrady nebo parky, jejichž návštěva je však během Víkendu doplněna o komentovanou prohlídku nebo jiný program.

Víkend otevřených zahrad si předem dobře naplánujte

Jelikož se celá zahradní akce odehraje během dvou dnů, je dobré si návštěvy zahrad dobře naplánovat. K tomu vám poslouží web www.vikendotevrenychzahrad.cz. V hlavním menu stačí kliknout na položku „Chci navštívit“ a hned se vám zobrazí mapka ČR s vyznačenými zahradami, které jsou do letošního ročníku Víkendu přihlášeny.

Soukromá zahrada Libušín
Info ikona

Soukromá zahrada Libušín ve Středočeském kraji bude otevřená v sobotu 11. 6. od 10 do 18 hod. Jedná se o romantickou přírodní zahradu v anglickém stylu doplněnou o užitkovou zahradu.

Při vybírání zahrad si můžete jednotlivá místa „vyfiltrovat“ podle kraje, města, typu zahrady, zadat můžete i parametry, jako je třeba přístup pro vozíčkáře, vstup s dětmi, se psy, možnost parkování atd. 

U vybraných zahrad se ještě ujistěte, jestli budou otevřené po oba dva dny Víkendu. I jejich majitelé totiž možná budou chtít podniknout návštěvu některé ze zahrad, a proto vás uvítají jen v sobotu nebo jen v neděli. 

V otevřených zahradách počítejte s možným vstupným

Ačkoli název „otevřených“ zahrad evokuje vstup zdarma, počítejte ale i s možným vstupným. Zvláště v soukromých zahradách je návštěva spojená s určitými náklady navíc, k dispozici je často občerstvení, možnost komentované prohlídky nebo jiný program. Případné vstupné proto určují majitelé zahrad. 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada