Zahrada uprostřed velkoměsta

Novou podobu vtiskl zahradě ve dvoře Slovanského domu květinový mág Mario Wild. Její ztvárnění vychází z odkazu bývalé barokní zahrady a atmosféry zdejších starých stromů. K těmto kvalitám i různorodému architektonickému pozadí zahrady přidal Wildův návrh výrazově nové náměty.

V zahradě je tak k vidění vzrostlá magnolie, hájové podrosty, kvetoucí keře, emotivní prvky v podobě vodní mísy a současného umění. Nový mobiliář a květináče náladou i umístěním po cele ploše vnitrobloku přinášejí poetiku i aktuální design.

Zahradní interaktivní umění

Kromě postupně rozkvétajících rostlin poutá pozornost návštěvníků i skulptura s názvem Subtileod českého tvůrce argentinského původu Federico Díaz, která příhodně evokuje ptačí hnízdo.Objekt amorfního tvaru tvoří 16 tisíc malých zrcadlejících se plošek, které se pohybují ve větru, odrážejí a pohlcují prostředí zahrady. Nejedná se tedy jen o technologický art prvek, ale interaktivní dílo, které komunikuje s tím, co se kolem něj odehrává – barvy a textury okolních květů i listů od sebe plastika nejen zrcadlí, ale i znásobuje. 

Protiváhou skulptury je velká mísa zastupující vodní prvek na opačném konci zahrady – mísa levituje v porostech květin zemitých tónů a kapradin.

Městská zahrada jako krajina

Rostlinné společenstvo zahrady je založeno na střídajících se efektech cibulovin, trvalek a travin projevujících se v jednotlivých sezonách. Zahradní prostor pod stromy definují velké solitéry střihaných dřevin barokních tvarů. Vzniklá malá krajina vytváří napětí i harmonii mezi kultivovanou přírodou a divokostí. 

Všechny nové prvky přinášejí tak do tohoto jedinečného prostoru romantiku, vytříbenost i kus skutečné zahrady uprostřed města.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada