Kvíz: Poznáte rozdíl mezi jedlými a jedovatými rostlinami? Jedna chyba a může vám jít o život

V tomto kvízu se vám zobrazují dva obrázky rostlin vedle sebe. Musíte poznat, která z nich je poživatelná a která je nebezpečně jedovatá. Pokud se spletete, může vás to stát život, takže si dejte pozor, abyste při sběru rostlin vždy poznali, které jsou jedlé a které ne.

Jak jste dopadli v kvízu, chybovali jste, nebo jste skutečným znalcem rostlin? Pakliže jste se spletli, můžete se v následujících řádcích dočíst, jak moc by vás daný omyl bolel.

Které rostliny jsou jedovaté?

Jedovatý áron plamatý a jedlý česnek medvědí

Na první fotografii jste volili mezi áronem plamatým a česnekem medvědím. Zatímco česnek medvědí je rostlina jedlá a hojně využívaná v kuchyni, áron plamatý je jedovatý. Pomůckou při určování vám může být čich, česneková vůně je nezaměnitelná.

Jedovatý bez chebdí a jedlý bez černý

Dále jste měli rozeznávat mezi dvěma druhy bezu – chebdí a černým. Zatímco z bezu černého se dělají limonády a sladí se s ním džus či sekt, bez chebdí opravdu konzumovat nemůžete, je totiž jedovatý. Vždy si proto pozorně všímejte květenství bezu. Bez chebdí také častěji roste v horských oblastech, ale není to vždy pravidlem.

Jedovatá hlohyně a jedlý rakytník řešetlákový

Další dvojice rostlin, které jste měli rozpoznat, byla hlohyně a rakytník řešetlákový. Oba mají podobné plody, které se snadno splést. Hlohyně však obsahuje v semenech mírně jedovaté látky, které mohou způsobit žaludeční potíže. Rakytník je naopak zdravý a chutný. Jak je odlišit? Podívejte se na listy, hlohyně má drobné a lesklé, rakytník má šedozelené a chlupaté.

Jedovatá bobkovišeň lékařská a jedlá višeň obecná

Na dalším obrázku byly bobkovišeň lékařská a višeň obecná. Bobkovišeň je prudce jedovatá rostlina a může způsobit žaludeční nevolnost a v horších případech i dýchací potíže nebo bezvědomí. Višeň je samozřejmě jedlá a lahodná. Jak je poznat? Podle tvaru plodů, bobkovišeň má kulaté a lesklé peckovice, višeň má oválné a matné.

Jedlé borůvky a jedovaté vraní oko čtyřlisté nebo vlochyně bahenní

Dále si dejte pozor na borůvky, které se mohou splést s vraním okem čtyřlistým nebo vlochyní bahenní. Tyto rostliny mají také modré plody, ale jsou jedovaté. Pokud byste je snědli, mohli byste zvracet nebo dokonce může vzniknout paralýza.

Zdroj: HECKER, Katrin a Frank HECKER. Jedlé a jedovaté rostliny a plody: poznejte rozdíl. Přeložil Petr LABUDA. Praha: Grada, 2021. ISBN 978-80-271-3038-2.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada