Jak nachystat štědrovečerní stůl?
Na adventním věnci jsme zapálili již druhou svíčku, která symbolizuje lásku. Pomaloučku se tak přibližujeme k tomu nejkrásnějšímu dni v roce, kdy budeme oslavovat narození Ježíše Krista. Než se tak ale stane a usednete za štědrovečerní tabuli, bylo by dobré si říct, jakým způsobem a čím se slavnostní stůl zdobí. Kromě tradičních dekorací totiž můžete okoukat, jak to chodí jinde ve světě, a pokusit se o inovaci. Rovněž je důležité vědět, co na štědrovečerní stůl rozhodně nepatří.
1. Vánoční svícen je klasika
Tou nejtradičnější dekorací štědrovečerního stolu je bezesporu vánoční svícen, a pokud se rozhodujete, zda doprostřed stolu umístíte svícen nebo vánoční hvězdu, tak vězte, že rozhodně svícen, protože světlo svíčky je ve vánoční symbolice velmi důležité.
Vánoční svícen si můžete, skoro zadarmo, vyrobit sami a není nutné za něj utrácet často nehorázné peníze v obchodě. Jak na to se dočtete na našich stránkách, kde vám s výrobou svícnu poradí zkušená floristka.
Z čeho je vánoční svícen vyroben
Vánoční svícen je nejčastěji vyroben ze živé chvoje, přičemž vhodnými druhy jsou všechny jehličnany, kromě smrku, krásná je jedle, cypřiš, ale i thuje. Máte-li možnost, vždy do svícnu zakomponujte větvičku eukalyptu, díky teplu ze svíčky se totiž uvolní jeho nádherná vůně a provoní vám celý byt. Stejnou službu prokáže také skořice či badyán. Co se týče dekorací a barev, použijte to, co se líbí hlavně vám a nehleďte na to, že někdo někde vyhlásil, že barva letošního roku je taková či maková. Je to váš svícen, takže si ho vyzdobte dle své fantazie.
2. Adventní věnec s pěti svíčkami
Každý rok vás, naše čtenáře, upozorňujeme na to, že na štědrovečerní stůl rozhodně nepatří klasický adventní věnec se čtyřmi svíčkami. Ale, pokud chcete mít na stole adventní věnec, musí mít svíček celkem pět, přičemž pátá svíce se nazývá svíce Kristova, v tom případě ho můžete dát doprostřed slavnostní tabule a zapálit všech pět svíček naráz.
3. Postačí i vánoční rostlina
Jestliže nemáte na stole dostatek místa, aby se sem vešel svícen nebo věnec s Kristovou svící, klidně jako vánoční dekoraci použijte některou z tradičních vánočních rostlin. Vánoční hvězdu, vánoční kaktus, čemeřici, brambořík či azalku vložte do nějakého proutěného košíku či dekorativní misky a vše ještě dozdobte větvičkami, skleněnými kouličkami, jmelím atd. Rostlinu nezapomeňte pravidelně zalévat a to tak, abyste si neponičili okolní prostírání.
4. Vánoční aranžmá ze živých rostlin
Sváteční atmosféra si žádá okázalejší výzdobu, takže se nebojte vytvořit si jednoduché aranžmá ze živých rostlin. Postačí vám k tomu miska, zelená aranžovací hmota, kterou necháte nasáknout vodou, chvojí nebo i zeleň, co zakoupíte v květinářství, a živé květy.Důležité je, abyste stonky květin vždy seřízli šikmým řezem, pouze u chryzantém se stonky zalamují, jen tak se květiny dostatečně zásobí vodou. I zde využijete aromatický eukalyptus a pár vánočních dekorací v podobě kouliček, zvonečků, mašlí či šišek. Aby vám aranžmá vydrželo co nejdéle, hmotu pravidelně kontrolujte prstem a v případě, že je suchá, dolijte opatrně trochu vody. A dobrá rada zní: nikdy neumisťujte aranžmá s květinami do blízkosti mísy s ovocem, jinak vám květy dlouho nevydrží. Z ovoce totiž uniká plynný fytohormon etylen, který způsobuje stárnutí květů.
5. Ani s girlandou nešlápnete vedle
Girlanda na položení se vyrábí úplně stejně, jako ta na zavěšení, ale může být silnější a bohatěji zdobená. Dle velikosti stolu a místa, které máte na dekoraci vyhrazeno, může být jen krátká, pouze uprostřed stolu, nebo i delší přes celou délku stolu.Girlanda se vyrábí z chvoje, stálezelených rostlin či eukalyptu a dozdobíte ji dle vlastní fantazie. Co se týká ozdob a dekorací, vždy je vybírejte s ohledem na barvu prostírání, které budete mít na svátečním stole, aby k sobě vše dokonale ladilo.
6. Skandinávský styl štědrovečerní dekorace
Inovace ve všech odvětvích je někdy dobrá, a to platí i u výzdoby štědrovečerního stolu. Nemusíte se neustále držet zažitých tradic, jsou to vaše Vánoce a vaše pravidla. Pokud tedy chcete změnu nebo jen ohromit tchýni, tak letos vyzkoušejte skandinávský styl. Ve Skandinávii, odkud pochází také neustále opěvovaný styl hygge, jsou totiž mistři v minimalismu, což platí i o Vánocích. Na stůl není ani třeba žádný ubrus a pokud ano, měl by být pouze hladký bílý či šedý. Nejlépe ale tento styl vynikne na dřevěném stole bez ubrusu. Doprostřed naaranžujte větvičky eukalyptu, šišky, pár jedlových větviček, a to celé podtrhněte svíčkami. To nejdůležitější ale není na stole, nýbrž nad stolem. Od stropu zavěste jednoduchou holou větev, kterou ozdobte světelným řetězem a skleněnými koulemi. A pokud chcete skandinávský styl dotáhnout k úplné dokonalosti, na židle položte kožešiny.
7. Rustikální vánoční tabule je jednoduchost sama
V jednoduchosti je krása, a to platí také u rustikálního stylu. Doprostřed stolu položte jutový běhoun či materiál jutě podobný alespoň barvou a pod jednotlivé talíře kromě rybích šupin vložte kůru ze stromů. Samotné talíře pak ozdobte svazečkem chvojí s kořením (nesmí chybět skořice), které jsou svázány červenou látkovou stuhou. Stejné svazečky pak můžete poklást i po celém stole. Pro podporu slavnostní atmosféry, umístěte doprostřed stolu výrazné stříbrné svícny.
O autorce: Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.