Jak na hnědou skvrnitost pierisu

Listy pierisu napadá houba Entomosporium mespili, která se běžně vyskytuje na ovocných a okrasných dřevinách, např. na kdouloni, muchovníku, temnoplodci, hlohu, jabloni, mišpuli, blýskalce, hlohyni, hrušni nebo jeřábu. Silný výskyt listové skvrnitosti bývá zaznamenáván za vlhkého počasí během jara a léta, případně při závlaze postřikovači, kdy listy zůstávají dlouhodobě ovlhčeny, nebo ve školkách či při dlouhodobém zanedbání ochrany.

Jak poznat hnědou skvrnitost

apadeny mohou být listy a nezdřevnatělé výhony, případně plody. Zbarvení skvrn na listech se mezi jednotlivými druhy hostitelských rostlin liší, nejčastěji jsou skvrny hnědé, ale mohou být i karmínově červené až fialově černé. Zpočátku drobné tečkovité skvrnky se postupně zvětšují a slévají do větších ploch. Silněji napadené listy mohou v konečné fázi zčernat a předčasně opadnout. Během vegetace se na skvrnách tvoří spory, kterými se dále šíří. Houba přezimuje v opadlých listech a v napadených výhonech.

Chemická ochrana proti skvrnitosti

Ošetření fungicidy se provádí během rašení dvěma až třemi postřiky měďnatými přípravky. Během vegetace lze rostliny ošetřit fungicidy s účinnou látkou dithianon (Delan 700 WDG, koncentrace 0,07–0,1 %) nebo trifloxystrobin (Zato 50 WG, 0,015 %). Ošetření se provádí opakovaně v 7–14denním intervalu, maximálně třikrát za vegetaci.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada