Zahradničení s dětmi: nejlepší způsob, jak dětem ukázat přírodní zákonitosti

Zahrada je ideální místo na experimenty

Děti milují objevovat svět. Záleží jen na způsobu, jakým jim ho ukazujete. Než abyste je vybavili motyčkou a chtěli po nich okopat záhony, raději je proveďte vším od začátku a nechte je hospodařit na vlastním záhonku s vaší pomocí.

Stačí, když vyberete kousek úrodné půdy, společně ji připravíte a vysejete semínka. Děti bývají netrpělivé, a tak je dobré sáhnout po rychlerostoucích rostlinách, např. slunečnici, měsíčku lékařském, ředkvičkách nebo hrachu, případně jiných druzích zeleniny, které rychle rostou a patří mezi oblíbence malého zahradníka. Dobrou volbou jsou i raritní nebo jakkoliv zajímavé rostlinky. Skvělá je třeba citlivka (mimosa pudica), která reaguje na dotyk. Skvělé jsou i bylinky jako levandule nebo máta, které jsou na pěstování nenáročné a dá se z nich udělat třeba čaj. Společně pak můžete dětský záhonek kypřit, okopávat, zalévat a sledovat, jak se rostlinky mění ze semínka v malou sazeničku a pak dospělou květinu nebo zeleninu ke sklizni. Skvělé je pustit děti k záhonku i s lupou a pozorovat život kolem rostlin: jaký hmyz se tu objevuje a povídat si s dětmi o tom, který živočich má jakou roli.

 

Bezpečí na prvním místě

Děti většinou od zahrádky očekávají výsledky a těší se na sklizeň plodů své práce. Je proto opravdu důležité odstranit ze zahrady všechny jedovaté rostliny, zvlášť takové, které mají plody zaměnitelné s drobným ovocem. Ani byste neřekli, jak jednoduše se stane, že malý zahradník zdlábne něco, co do úst nepatří, i když vysvětlujete a varujete horem, dolem.

Pravidlo bezpečnosti platí i v souvislosti se zahradním nářadím. Ostré kousky, nůžky nebo nože dobře schovejte a dětem je půjčte jen pod vaším dohledem. Co naopak věci pomůže, je dětské nářadí. Děti milují, když mají vlastní nářadí, a když jim místo plastových hraček pořídíte zmenšeniny dospělého nářadí, se kterým bude možné opravdu pracovat v záhonech, bude je zahradničení bavit ještě o něco víc. A vy získáte jako bonus menší a lehčí nářadí, s nímž budete moci pracovat třeba na balkoně.

 

Kdo si hraje, ten si udrží nadšení

Rostlinky nevyrostou přes noc, a tak se může stát, že nadšení děti trochu opustí. Zkuste vymyslet pár zahradních projektů a her, které je udrží ve střehu. Mohou to být drobnosti, např.:

  • tvořte společně zahradní deník: každý den nebo jednou týdně obejděte zahradu a zapište (vy) a zakreslete (dítě), co se za týden změnilo
  • vydejte se na lov pokladů: může to být výprava na lov první jahody, kuličky angreštu nebo rybízu
  • nebo naopak vyrazte na záchrannou misi: můžete zachraňovat třeba zeleninu před mšicemi tím, že budete přenášet larvy berušek (nebo dospělce) na napadené rostliny
  • vybavte se herbářem nebo knihou o hmyzích kamarádech a spolu s dětmi choďte po zahradě a podle knihy poznávejte, s kým nebo čím máte tu čest.
  • zahradničte v kuchyni: můžete ve stejnou chvíli vysít semínka do venkovního záhonu i doma na vlhkém ubrousku a sledovat, jak se ze semínka stává sazenička (to, co se děje u vás na lince, probíhá i venku pod zemí)

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada