Video: Nenechte se vystrašit počasím a vrhněte se na výsevy jarní zeleniny. Teď je ten nejlepší čas

Co se dá vysévat v dubnu?

Stručně jsme vám všechny informace shrnuli do videa, jestli ho chcete doplnit i o pár dalších podrobností, čtěte dál.

 

Mrkev a petržel

Oblíbenou polévkovou zeleninu můžete vysévat už od zimy, teď začíná být nejvyšší čas, jestli chcete v létě sklízet křehké sladké mrkvičky a petržel. Myslete na to, že oba tyto druhy zeleniny velmi dlouho klíčí. Obsahují totiž látky, které zpomalují klíčení, takže si dávají docela načas a klidně ze země vykouknou až po měsíci (někdy jim to trvá i déle). Zásadní je proto vysévat do vypletého záhonu, jinak vám celý záhon zaroste plevelem a zelenina nebude mít šanci se přes zelenou houšť prodrat.

Cibulka

Semínka cibule můžete vysévat už od března a pokud se chcete dočkat časné sklizně křupavé jarní cibulky, už moc dlouho neotálejte.

 

Luštěniny

Hrách se vysévá do chladné země, proto se jeho čas pomalu chýlí ke konci. Jestli ho chcete ještě letos stihnout, vrhněte se na něj co nejdřív. V létě většinou nemá ideální podmínky. Naopak fazole milují prohřátou zem, na ty ta správná chvíle právě přichází. Jestli bydlíte v oblasti, kde je velmi chladno, klidně ale jejich výsev oddalte až na konec dubna.

Raná jarní zelenina volá po výsevu

od začátku března se mohou vysévat saláty, ředkvičky a jiná listová zelenina a ideální čas je pro všechny tyto druhy i teď. Jedná se o zeleninu krátkých dnů, jakmile je příliš teplo a slunečno, má tendence nasazovat rychle na květ, což nechceme. Většina salátů navíc klíčí při nižších teplotách, proto je vysévajte právě teď.

Přichází čas řepy

Na rozdíl od mrkve klíčí řepa mnohem rychleji a duben je pro její výsev ideální. Když vysejete první várku teď a druhou v létě, zajistíte si přísun řepy na celý rok.

 

Nebojte se bylinek

Do země už mohou i některé bylinky. Bez předpěstování můžete klidně vysít kopr, petržel, pažitku, majoránku a řadu dalších. 

Vesele experimentujte

Zahrada je o testování a objevování. Nebojte se toho a klidně si letos zkuste vypěstovat z přímého výsevu i kedlubny. Možná zjistíte, že vám to vyhovuje víc, než je předpěstovávat. A jestli jste super odvážní a nebojíte se invaze slimáků, můžete na konci měsíce vysít rovnou do záhonu i semínka cuket. Dobře a rychle vzcházejí, většinou jsou ale lákadlem pro plže, kteří si na nich opravdu s gustem pochutnají.

 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada