Video: květnové výsevy, tuhle zeleninu můžete v klidu vysévat, na některou už je pozdě

Jestli chcete rychlou radu, podívejte se na naše video, které je rychlým přehledem toho, co ještě lze vysévat:

Jaká zelenina se sází v květnu

Půda v záhonech už je krásně vyhřátá, a tak si nemusíte moc lámat hlavu s tím, co už lze vysévat. Do země mohou přijít semínka listové zeleniny, ale i mrkev, petržel, řepa, ředkvičky, fazole, hrášek nebo mangold. U časně jarní zeleniny už je ale potřeba vybírat odrůdy. Třeba špenát i ředkvičky volte celoroční, některé druhy jsou vhodné pouze pro opravdu raný výsev, jakmile je teplo a víc sluníčka, mají tendenci vybíhat do květu a nedělat pořádné listy, resp. bulvičky.

 

Pokračujte v předpěstování sazenic

Jestli jste ještě nevyseli rajčata, je teď začátkem května poslední možný čas. Raději už ale sáhněte po raných odrůdách jako je např. Matina. Jinak můžete ještě stále vysévat semínka kedluben, květáků nebo brokolice. Když budete mít chuť experimentovat, můžete třeba kedlubny zkusit vysít rovnou do záhonu. Semínka většinou velmi dobře vzchází, jen bude potřeba sazeničky rozesadit.

A zapomenout nesmíme ani na tykve. Všechny dýně, okurky, cukety nebo patizony přijdou do země právě teď. Je jen na vás, zda si vyberete možnost je předpěstovat nebo rovnou vysít. Předpěstování je jistější s ohledem na slimáky. Pro ně totiž bývají mladé sazeničky tykví velmi lákavou pochoutkou a vzrostlejší sazenice přesazené v druhé půli května z domova jim přece jen o něco lépe odolávají.

 

Na toto je pozdě

Květen je na možnosti zeleninových výsevů dost bohatý, i tak se ale najdou druhy, na které už je pozdě. Jde o zeleninu s dlouhou vegetační dobou jako jsou papriky, lilky nebo celery. Ty dlouho vzcházejí a pak jim dlouho trvá, než vytvoří plody, proto se vysévají už v únoru.

 

O autorce:

Vystudovala marketing na zlínské Univerzitě Tomáše Bati, ale propadla psaní a zahradě, které věnuje téměř veškerý volný čas. Její vášní je hlavně zelenina, intuitivní zahradničení a pěstování všeho pokud možno přírodně. Ráda si piplá sazeničky od semínka, zkouší stále něco nového a zahradničení je pro ni relax i fitko pod širým nebem.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada