Vánoční aktivity s dětmi: jak omladinu zabavit a odlákat od televizních pohádek

Tvorba zimních dekorací ve stylu “co příroda dá”

Možná jste sami unaveni z toho, jak jste před Vánoci vyráběli věnce, svícny a dekorace, ale teď opadl tlak na dokonalost nebo alespoň přijatelnou estetiku. Nechte tvořit děti a nabídněte se jim jen jako průvodce. Vyrazte na společnou procházku (ta prospěje během svátků všem) s cílem nasbírat co nejvíc přírodních komponentů na tvoření čehokoliv. Hodit se budou větve, spadané žaludy, šišky, mech, suché plody…

Doma z nich můžete tvořit, co vás napadne. Teď už se nemusíte ohlížet jen na to, aby to byla vánoční dekorace. Co třeba florarium ze starého akvárka, do kterého umístíte domeček z mechu? Nebo pomalovat šišky umělým sněhem a rozvěsit je po domě. Případně oholit z větví kůru a vytvořit z nich “police” na zavěšení čehokoliv. Nechte dětem volné pole působnosti a uvidíte, že vymyslí neuvěřitelné kreace.

 

Stopovačka Ježíška

Zase se vám nepodařilo spatřit Ježíška? A co děti vylákat na procházku zimní krajinou (nebo alespoň do zahrady) na zimní stopovačku? Ježíšek tu přeci byl teď nedávno, tak nemůže být daleko… Od dospělých to sice bude vyžadovat trochu přípravy, ale zábava to bude pro všechny. 

Předem si vymyslete trasu, do různých částí umístěte stopy, “poztrácené” dárky, zábavné aktivity a konec můžete naplánovat třeba u krmelce, kde můžete nechat divokým zvířatům trochu úrody z vlastní zahrady.

 

Zahrajte si na hajného

Pozorovat přírodu v zimě je stejně krásné jako kdykoliv jindy. Jen je fakt, že do této činnosti se nám v sychravu chce trochu méně. Přemluvte celou rodinu a vyrazte pozorovat ptáky na krmítku, hledejte stopy zvířat ve sněhu, pokud bydlíte ve výše položených oblastech nebo pozorujte, jak se na zimu připravily stromy a rostliny. My takovou procházku vždy doplňujeme i o sběr semen z divokých rostlin, která hned po Vánocích zkoušíme rozpěstovat.

 

Vyrobte krmení pro ptáčky

Kupované lojové koule většinou za moc nestojí, tedy pokud pro ně nevyrazíte do přírodně orientovaného obchodu a neutratíte za ně majlant. Vyrobit si je doma je přitom jednoduchá a pro tvořivé děti ideální kratochvíle. Stačí mít po ruce hovězí lůj, který teď během svátků těžko seženete, ale nahradit ho pro tentokrát můžete třeba kokosovým olejem nebo jiným rostlinným tukem, který tuhne. Do rozpuštěného oleje vmíchejte jakákoliv (nesolená a nepražená) semínka, ořechy, suché plody nalámané na kousky a buď tvořte koule, které umístíte do krmítka na ně určeného, nebo ve směsi obalte třeba šišky a zavěste je po zahradě. 

O autorce:
Vystudovala marketing na zlínské Univerzitě Tomáše Bati, ale propadla psaní a zahradě, které věnuje téměř veškerý volný čas. Její vášní je hlavně zelenina, intuitivní zahradničení a pěstování všeho pokud možno přírodně. Ráda si piplá sazeničky od semínka, zkouší stále něco nového a zahradničení je pro ni relax i fitko pod širým nebem.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada