Většina lidí přikrmuje už teď ptáky na zahradě: dělá chybu, díky níž možná bude bojovat se škůdci příští rok

Na ptáky sedící na krmítku je pěkná podívaná a vlastně každý majitel zahrady si je touží na svůj pozemek nalákat. To je pochopitelné. Zjara nás těší jejich veselý zpěv ohlašující příchod teplejších dnů a zároveň jsou užitečným pomocníkem při boji se škůdci. A právě v tom tkví jádro pudla: když ptákům nasypete potravu příliš brzy, vykašlou se na zobání škůdců, kterých je teď ještě relativně dostatek, protože hromádka zrníček naservírovaných v krmítku je dostupná bez práce. Zahradním nepřátelům tak dáte šanci pohodlně přezimovat a v nové sezóně se ve velkém rozmnožit.

Kdy dát krmítko pro ptáky

To, že je teď na krmení ptáků brzy, neznamená, že už byste nemohli na stromy a parapety rozmístit krmítka. Naopak, je žádoucí to udělat už v říjnu, kdy venku zdaleka nemrzne a potravy pro opeřence je zatím všude dost. Ptáci si totiž na nový předmět zvyknou, během pár týdnů z něj trochu vyčpí “člověčina” a oni se později nebudou tolik ostýchat ochutnat dobroty, které jim naservírujete.

 

Kdy se krmí ptáci

První zrníčka ptákům nasypte ve chvíli, kdy začíná mrznout. V tu chvíli je přirozená potrava schovaná pod zemí nebo v hromádkách listí a ptákům už dá docela velkou práci něco k snědku najít. S příchodem zimy jsou odkázáni buď na ozobávání semínek z trvalek, “sběr” plodů, které zůstaly na keřích a stromech, nebo nebezpečné a dobrodružné výpravy do hromad listí na zemi. 

Podle počasí se ptáci nejčastěji přikrmují v období od listopadu do března, ale poslední roky nám příroda ukazuje, že je čas staré zvyky změnit. Sledujte tedy předpověď počasí a s nástupem trvaleji teplých dnů na jaře množství potravy ptákům zase postupně snižujte.

 

Čím krmit ptáky

Zapomeňte na zbytky lidského jídla, zvlášť toho kořeněného a soleného, tím byste ptákům moc nepomohli. Pro zdárné přežití zimy je důležité, aby si vytvořili tukovou zásobu. Proto je vhodné jim naservírovat tuk (ideálně 100% rostlinný ztužený tuk, případně hovězí, skopový nebo králičí lůj, klasické vepřové sádlo naopak moc dobře netráví), do kterého po rozpuštění namícháte nejrůznější ořechy, semínka (většina ptáků miluje slunečnici), případně sušené moučné červy nebo jiný hmyz pro fajnšmekry a tvarujete koule nebo nalijete do formiček nebo třeba šišek, které pak zavěsíte na stromy. 

Samozřejmě můžete vynechat tuk a ptákům podávat jen sypkou směs ovoce, bobulí, zrníček a červíků.

Rozhodnutí krmit ptáky je velká zodpovědnost. Ptáci si totiž rychle zvyknou na to, že je u vás na zahradě k dispozici lákavý bufet a cestou “domů” se budou zastavovat na večeři. Když ale bude tabule prázdná, jen těžko už si zvládnou před nocí sehnat něco nového a v mrazech to pro ně může být fatální. 

O autorce:

Vystudovala marketing na zlínské Univerzitě Tomáše Bati, ale propadla psaní a zahradě, které věnuje téměř veškerý volný čas. Její vášní je hlavně zelenina, intuitivní zahradničení a pěstování všeho pokud možno přírodně. Ráda si piplá sazeničky od semínka, zkouší stále něco nového a zahradničení je pro ni relax i fitko pod širým nebem.

 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada