Sklízet rajčata je možné i koncem září
Sklizeň rajčat je možná i na podzim, byť jsou rajčata poměrně citlivá na nízké teploty. Nejlépe se jim sice daří v době, kdy se denní teploty pohybují mezi 18-25 ℃ a noční mezi 16-18 ℃. Nižší teploty zpomalují jejich růst a v chladu rajčata prostě hynou. Ale nebojte se, existují způsoby, jak sezónu rajčat prodloužit tak, abyste si jich mohli užít co nejdéle.
Základem pro prodloužení sklizně rajčat je správný výběr odrůdy
Jde o první a zásadní krok, který vede k úspěšnému prodloužení sklizně rajčat. Ne všechna rajčata totiž vydrží to samé. Existují však i mrazuvzdorné odrůdy s krátkým vegetačním cyklem, s nimiž toho můžete dosáhnout. Tyto odrůdy dozrávají rychleji a lépe snáší chladnější podmínky. Při výběru odrůdy tedy u popisků hledejte zmínku o jejich mrazuvzdornosti. Všímejte si rovněž barvy plodů, tmavší odrůdy bývají odolnější vůči nízkým teplotám. Do této skupiny patří třeba rajčata Primabella, Sunviva nebo Resibella. Absolutně nevhodné pro takové pěstování jsou typicky letní odrůdy rajčat, jako jsou třeba Roma, Celebrity nebo třeba Rutgers, které koncem léta zcela přirozeně odumírají a nemáte šanci to nijak ovlivnit.
Chraňte rajčata před chladem
Jakmile se v noci začne ochlazovat, nastává čas na aktivní ochranu rostlin. Funguje to vlastně podobně jako na jaře. V tu chvíli přichází na řadu agrotextilie a zahradní tunely. Bílá agrotextilie je lehká, propouští světlo a zároveň vytváří izolační vrstvu. Pomoci rovněž mohou i speciální topné rohože, které se dávají pod rostliny. V extrémních případech je možné použít i ohřívače. U nich však nezapomeňte dbát na bezpečnost.
Pro prodloužení sklizně rajčat je však nejdůležitější péče
„Pokud chcete sklízet rajčata až do zámrazu, je nutné udělat taková opatření, která způsobí to, že rajčata budou co nejdéle plodit. V prvé řadě proto u rajčete odstraňte všechny postranní výhony. Ty se ostatně odstraňují od samotného začátku. Jde o výhony, které nepotřebujeme a které rostlinu vysilují. Důsledně je proto vylamujte. Dále pak z rostliny odstraňte spodní listy. Především by měly jít pryč ty, které se dotýkají země, protože jde o nejstarší listy, které už ztrácí svou funkci. Nejenže žloutnou, ale výrazně se také kroutí a zasychají. Pozor, neodstraňujte všechny listy na celé sazenici, ale vždy odstraňte jen ty listy, které rostou pod tím nejspodnějším vianem plodů. Ostatní listy na rostlině ponechte, a to proto, že plní asimilační funkci. Díky nim rajčata získávají výbornou chuť. Pokud byste obrali všechny listy, plody sice zčervenají, ale budou zcela bez chuti a bude to podobné, jako kdybyste je nechali dozrát někde na míse,” vysvětluje Ludmila Dušková.
„Aby rajčata měla i na podzim dostatek vláhy a dokázala dobře hospodařit s vodou, je i v tomto období nutné dodržovat okopávku. Tu dělejte stále, až do konce vegetace. Nezapomínejte rovněž také na pravidelné odstraňování plevele, protože odebírá rajčatům vláhu a rostliny by jí pak měly nedostatek,” pokračuje inženýrka Dušková.
„A víte, na co byste ještě neměli zapomenout?” ptá se odbornice. „Na zkrácení rostlin. Dostali jsme se totiž do etapy, kdy poslední plody určitě nedozrají a je zbytečné, aby se jimi rostlina vysilovala,” odpověděla si na svou vlastní otázku Ludmila Dušková, která rovněž doporučuje, aby rajčata byla zkrácena za šestým až sedmým vianem. „Je to z toho důvodu, že by nejmenší plody už skutečně nedozrály a jakmile je odstraníte, plody, které jsou větší, ještě narostou a mají větší šanci dozrát. Takto si udržujete čerstvé plody až do zámrazu. A sklízíte vlastní plody ve vysoké kvalitě a co nejdelší dobu,” dovysvětlila inženýrka Dušková.
Tipy pro podporu dozrávání plodů
- Také byste měli vědět, že v pozdějších fázích růstu potřebují rajčata více draslíku pro dozrávání plodů. V polovině léta totiž rajčata vyčerpají většinu živin z půdy. Když je však začnete přihnojovat správným hnojivem, budou mít dostatek energie ke kvetení i tvorbě plodů. S hnojením přestaňte zhruba necelý měsíc před prvními mrazy. Vhodným hnojivem je kompostový čaj nebo tekuté hnojivo zakoupené v obchodu.
- Rajčata sbírejte průběžně, aby nedošlo k přetížení rostliny. Rostlina totiž nemá dostatek energie na dozrávání stávajících plodů, ani na tvorbu nových květů. Častějším sběrem ulevíte rostlinám a podpoříte jejich plodnost.
- Když rostliny vstoupí do posledního měsíce plodnosti, odstraňte z nich všechny květy. Stejně už by plody z nich vzniklé nestihly dozrát, a proto je lepší, když jejich odstraněním přesunete energii k dozrání již založené úrody.