Pusťe se do pikýrování rajčat a budete se moci radovat z obrovské úrody: návod krok za krokem

Jestli jste vyseli rajčata podle naší rady kolem svátku Josefa, nejspíš už máte sazeničky téměř 10 cm vysoké a s minimálně 4 lístky: 2 děložními a 2 pravými. To je nejvyšší čas pro první přesazení, zahradníci mu říkají pikýrování. Kdybyste to neudělali, rostliny se velmi rychle začnou v původních sadbovačích mačkat a nedostatek místa a živin by se rychle projevil na jejich vitalitě. 

Co budete k pikýrování potřebovat

  • Vhodný substrát (úplně dostačující je univerzální, ale sáhnout můžete i po speciálním rajčatovém nebo zeleninovém)

  • Kompost (není nutný)

  • Plastové recyklované květináčky o průměru do 10 cm nebo větší kelímky od jogurtu (udělejte jim ale do dna dírky, aby mohla odtékat přebytečná voda). Když budete tápat s velikostí, volte vždy raději hlubší a užší kelímky, ať mají rajčata prostor pro růst kořenů.

  • Sazeničky rajčat s minimálně 4 lístky

Pikýrování rajčat
Info ikona

Jak na to

  1. Sazeničky v původních sadbovačích zalijte, ať je substrát trochu vlhký a lépe se vám s ním pracuje.

  2. Nový substrát můžete v poměru 1:1 promíchat s čerstvým kompostem, pokud ho máte k dispozici. Není to ale nutné.

  3. Každou sazenici rajčat opatrně vyndejte ze sadbovače, použít k tomu můžete pikýrovací sadu, pokud ji máte, ale bohatě stačí stará dřívka od zmzliny nebo vidlička či příborový nůž.

  4. Vložte ji do nového květináče a zasypte až pod spodní lístky substrátem (s kompostem).

  5. Lehce upěchujte a zalijte.

Pěkná sazenice rajčete
Info ikona

Kam s přesazenými sazenicemi

Jakmile sazeničky rozesadíte, hned zaberou víc místa. Jestli je to jen trochu možné, nechte je ještě doma na parapetu na co nejsvětlejším místě, ale ne nad topením. Teplo odspoda by je “vyhánělo” z květináčků a zadělávali byste si na dlouhé vytáhlé neduživky. 

Když bude venku svítit sluníčko, můžete je už teď začít otužovat: přes den je vyneste ven, večer zase zpět do bezpečí interiéru. Pozor si dejte na úpal, vhodnější je květináčky venčit v polostínu.

A jakmile se v druhé polovině dubna ustálí teploty, můžete sazenice trvale přestěhovat do skleníku. Opět je jen hlídejte a v případě nepříznivé předpovědi chraňte před nočními mrazíky buď zakrytím bílou fólií nebo temperováním skleníku pomocí třeba svíčky (jen pozor, ať si skleník nezapálíte). S přestěhováním ven ale počkejte až do půlky května.