Proč se sází sazenice ven až po zmrzlých? Naučte se fintu našich předků

Zmrzlí muži, říká se jim i ledoví, jsou Pankrác, Servác a Bonifác slavící jmeniny od 12. do 14. května a jejich ledové tažení zakončuje “uplakaná” Žofie 15. května. Ještě před pár desetiletími bylo obvyklé, že i při relativně teplém jaru se koncem první poloviny května objevily přízemní mrazíky. Náhle, bez varování a spálily všechnu méně odolnou vegetaci. Shodou okolností to bývalo na svátek výše zmíněných pánů. Naši předci neměli v pěstování žádnou jinou pomůcku než přírodu a její fenologická znamení, a tak velmi rychle pochopili, že před polovinou května není radno zeleninu vysazovat ven.

I když bychom se teď mohli začít ohánět globálním oteplováním a statistikou o tom, že ledoví muži se naposledy objevili před pár lety, rozhodně bychom nikomu nedoporučili vysadit ven zeleninu před polovinou května. Alespoň ne tu teplomilnou, jako jsou rajčata, lilky, papriky, celer, okurky, cukety nebo dýně. I letos se může stát, že se vaší zahradě květnové přízemní mrazíky vyhnou, ale riskovat, že přijdete o práci a energii, kterou jste v posledních týdnech investovali do vlastních sazenic, se jednoduše nevyplatí.

Výsadba salátů
Info ikona

Tuto zeleninu můžete vysadit ven před zmrzlými

Polovina května samozřejmě není přelomová pro všechny druhy zeleniny. Mezi ty nejodolnější, které už teď nejspíš máte venku v záhonech (a je to tak v pořádku), patří saláty, ředkvičky, ředkve. Vysetý už můžete mít i hrášek, mrkev, petržel, mangold, řepu, kopr. Všechna tato zelenina vystrčí nos nad zem podle signálů, které dostane od přírody. Takže se nemusíte bát, že by vám pomrzla.

Totéž platí i pro vzrostlejší sazenice raných kedluben, květáku, kapusty, brokolice nebo zelí. Teď už je můžete přestěhovat do venkovních záhonů, aniž by jim hrozila újma. Hlídejte ale předpověď, výkyvy počasí dokážou nemile překvapit, a v případě mrazivého výhledu přes záhon přetáhněte bílou zahradnickou fólii. Zvýší teplotu pod sebou až o 2°C a to může být rozhodující. 

Skleník
Info ikona

Máte doma džungli? Zachránit vás může skleník

V průběhu dubna a začátkem května už to ve většině zahradnických domácností vypadá jak v zámeckém skleníku. Parapety přetékají pod bující zeleninou a doma není k hnutí. V tuto chvíli vyhrává ten, kdo disponuje skleníkem, fóliovníkem nebo alespoň přenosným pařeništěm. Do všech těchto zařízení můžete přestěhovat sazenice veškeré zeleniny zhruba v půlce dubna. Protože jsou to ale malá miminka, potřebují váš bedlivý dohled. V horkých dnech je chraňte před úpalem a větrejte, při mrazivé předpovědi se je snažte ochránit před umrznutím. Pomůže jakákoliv deka přes ně přehozená, bílá fólie v několika vrstvách, kartonové krabice, zapálená svíčka (ale pozor, ať si skleník nepodpálíte), případně natažené elektrické topení (po tom ale nyní sáhne málokdo).