Proč se rozdělit se zahradou o pivo. Skvěle pomůže urychlit kompostování, přiláká motýly a vyživí muškáty

Pivo je mezi Čechy oblíbený nápoj, ale i tak se někdy stane, že ve sklenici zůstane zbytek piva, které tzv. zvětrá a skončí ve výlevce. Přitom z piva, klidně i zvětralého, můžete vyrobit fungující past na slimáky i vosy nebo si z něho připravit hnojivo na trávník, balkonové i pokojové rostliny nebo ho využít jako urychlovač kompostu.

Hnojivo z piva pro muškáty i pokojové rostliny

Pivo, a je jedno, jestli to bude značka, která vám chutná nebo ne, ale stejně tak nezáleží na tom, jestli použijete dvanáctku nebo desítku, v sobě ukrývá pro rostliny přímo cenný poklad. Všechna piva obsahují spoustu minerálních látek, například sodík, draslík, hořčík, dusík i fosfor a mají také celkem vysoký obsah vitaminů skupiny B, které rostliny doslova nakopnou k růstu i kvetení. Pivo ocení téměř všechny rostliny, ale pro muškáty představuje přímo životabudič. Navíc je pivo i dobrou prevencí proti napadení rostlin mšicemi a padlím.

Jak pivo pro balkonové i pokojové květiny využít?

Asi jednou za měsíc rostliny zalévejte roztokem, složeným ze sedmi dílů vody a jednoho dílu piva. Využití piva jako hnojiva má spoustu výhod, ale musíme si přiznat i jednu podstatnou nevýhodu, kvůli které je lepší, využívat toto hnojivo jen v bytě, na pokojové rostliny nebo pro truhlíkové květiny na balkoně. Vůně piva by totiž mohla přitáhnout slimáky i mravence na záhony. Pokud však bydlíte v pátém patře, pak se o pivní lázni pro květiny patrně žádný slimák nedozví.

Pivo přiláká opylovače do zahrady

V tomto případě je použití piva velmi jednoduché. I hmyz je vybaven čichovými receptory, které se zpravidla nacházejí na tykadlech. Proto bude stačit, když pivo, které motýlům, včelám, čmelákům i vosám velmi voní, nalijete do misek a rozestavíte okolo záhonů, opylovači se jen pohrnou. Jen nezapomeňte misky překrýt jemným cedníkem, aby se hmyz zbytečně v pivu neutopil.

Pivo funguje jako urychlovač kompostu

I s malým zbytkem piva se vám vyplatí vážit cestu do zahrady ke kompostu. Pokud pivo vylijete na hromadu zahradního kompostu, tak přispějete k urychlení jeho zrání a hmotu také obohatíte o pro rostliny důležité minerály.

Zdroj: living.iprima.cz; kupi.cz; magazindoma.cz

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada