Plíseň šedá ohrožuje nejen úrodu jahod
Plíseň šedá (Botrytis cinerea) je nebezpečné houbové onemocnění způsobené nekrotickou houbou s latinským názvem Botryotinia fuckeliana, které napadá nejen jahodníky, ale i další druhy zeleniny a ovoce na naší zahradě i na polích. Nejčastěji útočí na vinnou révu, okurky a rajčata, ale také okrasné rostliny, například růže. Plíseň šedá ohrožuje i stromy, listnaté i jehličnaté. Toto houbové onemocnění se poměrně rychle šíří vzduchem. Na jahodnících způsobuje světle hnědou hnilobu s měkkým povrchem. Plody se tzv. mumifikují a stejně jako napadené květy se pokryjí šedým prachovým porostem plísně. Nejvíce ohrožené jsou plody, na kterých ulpěla voda ze zálivky nebo ze srážek, leží na holé půdě nebo se dotýkají nakažených plodů či jiných částí rostliny.
- Plíseň šedá se šíří na světle i ve tmě, nejvíce při teplotách 12-24 °C a při vysoké vlhkosti vzduchu vyšší než 85 %.
- Nezralé plody mohou vypadat jako zdánlivě nenakažené, ale to jen onemocnění čeká, až se při dozrávání v plodech vytvoří více cukru, díky kterému začíná houba růst.
Preventivní opatření proti plísni šedé na jahodách
- Důležitá je vzdušná výsadba, jednotlivé rostliny by neměly být vysazovány příliš blízko vedle sebe.
- Doporučuje se ochrana plodů jahodníků před nadměrnou vlhkostí a blátem, například mulčováním textilií, fólií nebo slámou.
- Pozor na nadměrné přehnojování jahodníků dusíkem, který způsobuje bohatý růst listů a způsobuje zbytečné zahušťování rostliny.
- Pokud pěstujete jahody ve skleníku, pak je důležité větrání, aby se zvýšila cirkulace vzduchu.
Vhodné postřiky, fungicidy, proti plísni šedé
Postřik připravte podle návodu na obalu a aplikujte každých 7-10 dnů, nejlépe ve večerních hodinách, abyste zabránili zbytečnému zasažení užitečného hmyzu.
- Signum
- Vitisan
- Scala
- Bioplantella
Jak ochránit jahody před plísní šedou domácími prostředky?
- Pokud chcete vsadit na pomoc z přírody či z domácích zdrojů, můžete vyzkoušet výluhy z nejrůznějších rostlin, osvědčily se například postřiky, připravené z máty, česneku, oregana, chilli papriček nebo tymiánu.
- Snadné řešení nabízí také postřik z kypřicího prášku do pečiva. Stačí rozmíchat 1 lžičku kypřicího prášku v 1 litru vody a přidat asi 5 kapek olivového oleje, který zajistí, že postřik lépe ulpí na listech i plodech jahod.
Odrůdy jahod, které dobře odolávají plísni šedé:
- 'Korona'
- 'Elvira'
- 'Karmen'
- 'Zefyr'
- 'Elsanta'
Zdroj: agromanual.cz; ireceptar.cz