Středomořský sen ve vaší zahradě: I v Česku se můžete dočkat vlastních oliv, stačí vědět jak
Pěstování oliv
Pěstování oliv nebylo u nás dřív vůbec možné. Olivovník evropský (Olea europaea) je ikonický strom Středomoří, ceněný po tisíciletí pro své plody – olivy – a z nich získávaný olej. Roste velmi pomalu, ale může se dožívat stovek až tisíců let. Existují exempláře, u kterých se odhaduje stáří přes 2000 let. Botanicky se jedná o peckovici (podobně jako třešně nebo švestky).
Olivovník je stálezelený strom nebo keř, což znamená, že listy neopadávají na zimu. A dokonce ani při pěstování v našich podmínkách. Nejjistější a nejvíce doporučenou metodou pěstování olivovníků v ČR je v nádobách. Důvodem je jejich citlivost na mráz.
Pěstovat olivy u nás lze za určitých podmínek. Olivovníky milují slunce a teplo. Potřebují minimálně 6-8 hodin přímého slunečního svitu denně. Ideální je jižně orientované stanoviště. Letní polední žár jim naopak prospívá. Díky tomu, že se počasí ve střední Evropě začíná zásadně měnit, mohou u nás tyto exotické rostliny růst a plodit také.
Preferují dobře propustnou, písčitou až hlinitou půdu, ideálně mírně zásaditou a bohatou na humus. Důležitá je dobrá drenáž, aby nedocházelo k přemokření kořenů. Přestože jsou olivovníky odolné vůči suchu, potřebují pravidelnou zálivku, zejména v létě. Půda by neměla nikdy zcela vyschnout, ale zároveň nesmí stát ve vodě. V zimě zálivku výrazně omezte.
Bude potřeba jim také dodávat pravidelný přísun živin. Při výsadbě je vhodné obohatit půdu kvalitním humusem.
Pěstování ve volné půdě:
- Pěstování oliv je možné pouze v nejteplejších oblastech ČR (např. jižní Morava), a i tam vyžaduje speciální zimní ochranu.
- Olivovník má velmi hluboký a rozsáhlý kořenový systém, který mu umožňuje přežívat v suchých a kamenitých půdách.
- Dobře prokořeněný a zdravý olivovník vysazený do volné půdy je krátkodobě mrazuvzdorný až do -10 až -12°C.
- Proti větším mrazům je potřeba zajistit ochranu kořenů mulčem a koruny např. světlou netkanou textilií nebo polykarbonátovým krytem s větráním. Uklízet do interiéru by se měly v době, když teploty klesají pod -8°C, a jakmile se oteplí, opět je přenést ven.
Pěstování v květináči:
- Umožňuje snadné přemístění rostliny na zimoviště.
- Mrazuvzdornost olivovníku v květináči je nižší (kolem -5°C).
- Ideální je umístit květináč pro pěstování oliv na slunnou terasu, balkon nebo do zahrady.
- Volte dostatečně velký květináč s drenážními otvory.
- Na zimu je přemístěte do chladné, světlé místnosti s teplotou mezi 2-12 °C (ideálně 5-10 °C). Může to být zasklená veranda, zimní zahrada, chladná chodba. Nedoporučuje se pěstovat je celoročně v teplém bytě, kde by strádaly. Během zimování omezte zálivku na minimum cca jednou za 2-3 týdny. Důležité je zajistit kolísání denních a nočních teplot a období alespoň 2 měsíců s teplotami pod 10 °C pro kvetení na jaře.
Olivovník v našich podmínkách může kvést obvykle na přelomu dubna a května, a při dobré péči, dostatku slunce a teplém létě, zejména u větších a starších rostlin, může i plodit. Dozrávání plodů však není spolehlivé a pěstované olivy dozrávají až v pozdním podzimu nebo v zimě. Je opylovaný převážně větrem. Existují samosprašné odrůdy, ale pro vyšší výnosy se často doporučuje křížové opylení s jinou odrůdou. Plody jsou zpočátku zelené a postupně dozrávají do fialové nebo černé barvy. Některé odrůdy ovšem zůstávají zelené i po dozrání.
Tyto dřeviny rostou pomalu a nepotřebují častý řez. Řez se provádí na jaře před rašením nebo od pozdního jara do poloviny léta. Odstraňují se odumřelé a nemocné větve a zajišťuje se prosvětlení koruny.
Některé odrůdy jsou odolnější vůči chladu. Mezi doporučované patří například:
- 'Arbequina'
- 'Leccino'
- 'Picual'
- 'Hojiblanca' (odolná vůči suchu i chladu)
- 'Chalkidiki' (snáší mírně chladnější klima a mrazy lépe než tradiční odrůdy)
- 'Megaron' (mrazuvzdorný typ, komerčně pěstovaný i v podhorských oblastech Řecka a Španělska)