Zimní zahrada: jak si ji zařídit a jak o ni pečovat

Na které straně domu zimní zahradu postavíte?

Jestliže zimní zahradu teprve plánujete, dobře si rozmyslete, kde ji vybudujete. Skutečnou volnost samozřejmě máte pouze v případě, kdy plánujete stavět úplně nový rodinný dům a můžete si tedy vše rozmyslet od A do Z.

Obecně se doporučuje situovat zimní zahradu na jihovýchod či jihozápad. Květiny díky tomu budou mít dostatek světla, v zimě ušetříte za vytápění – zahrada se díky sluníčku z velké části prohřeje přirozeně. V létě se ale připravte na to, že bude nutné zimní zahradu minimálně po část dne zastínit, jinak se promění doslova ve skleník.

Severním směrem orientovaná zimní zahrada oproti tomu v létě zastínit obvykle nepotřebuje, v zimě ale může mít značné nároky na vytápění. Celoročně pak může mít problém s nadměrnou vlhkostí v místech, kde o ni rozhodně nestojíte.

Velkou pozornost věnujte designu, materiálům a technologiím

Zcela zásadní pro vás bude při návrhu zimní zahrady její design. A když mluvíme o designu, nemáme na mysli pouze vzhled. Jde o to, jak bude celá zimní zahrada fungovat, jak ji budete používat. V první řadě si tak musíte ujasnit, k jakému účelu vlastně zimní zahradu budujete. Je to především pro zimování rostlin, které máte na terase a nepřežily by zimu? Nebo naopak chcete spíše zázemí na dlouhé letní

večery a zimní zahrada tak bude suplovat i zahradní pergolu či altán? To jsou zásadní otázky, na které si musíte umět odpovědět.

Následně musíte promyslet velikost zimní zahrady a materiál konstrukce. Vybírat můžete z plastu, hliníku, dřeva či kombinace některých z těchto materiálů. Roli hraje i úroveň izolace včetně skel. Pozor také na to, že střecha zimní zahrady musí být konstruována na určitou zátěž – jde zejména o zátěž v případě značné sněhové nadílky.

Není to jen o rostlinách, potřebujete i nábytek

Pokud byste do zimní zahrady umístili pouze květiny, šlo by skutečně spíše o skleník sloužící k přezimování. V zimní zahradě by ale měli trávit čas obyvatelé domu. Nejčastěji se do zimní zahrady umisťuje zahradní nábytek, chybou ale není ani nábytek čistě interiérový. Měl by ale odolat trvale zvýšené vlhkosti.

Vyberte si prostorný stůl a dostatek židlí, aby se do zimní zahrady vešla celá rodina včetně případné návštěvy.

Rostliny mohou být v zimní zahradě po celý rok

I během léta můžete mít v zimní zahradě rostliny, jen musíte pamatovat na zmíněné zastínění, jinak by se mohly listy rostlin spálit. Alespoň pár bylinek či pokojovek by vám zde ale mělo dělat radost po celý rok.

Měření

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada