Jak se zbavit drátovců: oranžové larvy dokáží zlikvidovat vaši úrodu. Vsaďte hlavně na prevenci

Dospělý brouk kovařík
Info ikona

Dospělý brouk kovařík nepředstavuje pro naši úrodu žádnou hrozbu, naopak může být i užitečný

Drátovec likviduje hlavně kořenovou zeleninu: co o něm víme?

Jelikož se drátovci pohybují především v půdě, jejich cílem bývá kořenová zelenina, dále brambory či řepa a nepohrdnou ani cibulí. Takže chcete-li sklidit zdravou mrkev a brambory, mějte oči na stopkách. Larvy i dospělci přežívají zimu v půdě, takže pokud to nebudete řešit, příští rok se vám vaše nečinnost vrátí. Na jaře brouci vylezou z půdy, páří se a samičky těchto brouků zalezou zpět do půdy. Zde se pak líhnou larvy, které okamžitě hledají potravu. Pod povrchem půdy tráví 2-6 let a během toho likvidují vše, co sem zasadíte, především kořenovou zeleninu. Larvy jsou nejvíce aktivní za vlhka a v období dešťů, sucho jim moc nevyhovuje. Na jaře a na podzim je můžete zahlédnout i na povrchu půdy. Dospělí brouci, kovaříci, nezpůsobují na zahradách žádné velké škody, naopak, některé druhy jsou i masožraví a konzumují vajíčka a larvy škůdců.

Jak se zbavit drátovce: začněte prevencí a střídejte plodiny

První variantou, jak se zbavit nežádoucích škůdců, je samozřejmě prevence. Ta spočívá hlavně v tom, že budete pravidelně likvidovat rostlinné zbytky ze záhonů a cestiček a záhony budete pravidelně kypřit a odplevelovat. Velmi důležité je také střídání plodin na záhonech, tím totiž larvy přijdou o pravidelný zdroj potravy. Před výsadbou brambor vždy počkejte, až se po zimě půda dostatečně prohřeje. Larvám se totiž daří v chladu a po oteplení se zavrtávají hluboko do půdy.

drátovci
Info ikona

A takhle to dopadá, pokud se drátovců nebudete všímat, s veškerou vaší úrodou, a to nejen brambor, se pak  můžete rozloučit

Chemická ochrana je zakázána, ale biologická ochrana je velmi účinná

Používání případných insekticidů není v případě drátovce povolené, nejsou ani registrované a povolené žádné přípravky. Zachránit vás ale může ochrana biologická, která je velmi účinná především v případě, že jste drátovce v záhoně již objevili.

Mezi zahradníky se používá taková malá finta, kdy nastražíte past v podobě pár kousků mrkve nebo brambor, ty mělce zahrabete pod povrch půdy a počkáte. Drátovci svůj oblíbený pokrm velmi rychle najdou a vy je pak budete moci zlikvidovat.

Velmi účinný je také přípravek NovaFerm VIVA, který obsahuje bakterie Photorhabdus luminescens a Bacillus thuringiensis, které se dostanou do těla drátovce a tím jej usmrtí. Přípravek se jen rozmíchá ve vodě a tou pak záhony zalijete. Výhodou je nejen to, že jeho použitím nezatížíte životní prostředí, ale účinkuje také na háďátka a chrousty.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada