Je nejvyšší čas obnovit trávník: dopřejte mu ozdravnou kúru, do léta bude dokonalý pro bosé nohy. Musíte to ale udělat správně

Vertikutace, základ jarní péče o trávník

Složité slovo, za nímž se skrývá docela relaxační činnost. Vertikutátor je většinou elektrický přístroj na první pohled podobný sekačce na trávu, místo velkého sekacího nože je ale vybaven několika ostrými kotouči. Ty dělají do porostu a půdy svislé řezy, čímž povrch provzdušňují a zbavují zplstnatělé trávy, mechu a prořezávají kořínky. Je dost možné, že po zásahu vertikutátorem bude váš trávník vypadat bídně, ale nenechte se vykolejit. Zákrok pouze odhalí méně atraktivní místa a lysiny a povrch připraví na pořádnou dávku výživy. 

 

Čím na jaře hnojit trávník

Na jaře je důležité trávníku dodat hnojivo s vyšším obsahem dusíku, který podporuje růst. Nejčastější volbou tak bývají speciální konvenční hnojiva na trávník, u kterých rozhodně nesáhnete vedle. Kdybyste se chtěli vydat přírodnější cestou, dopřejte porostu zálivku z mixu rostlinné jíchy a rostlinných probiotik, hmyzího trusu (tzv. frassu) nebo klidně domácího kompostu. Jen je potřeba ho před použitím zbavit naklíčených semen plevele, jinak byste si trávník zbytečně zaplevelili a do sezony si přidělali starosti a práci.

Vysejte novou trávu

Pokud jste se doteď o trávník příliš nestarali, je dost možné, že po zásahu vertikutátorem bude vypadat opravdu bídně a lysiny budou větší než malé. V tom případě dokupte osivo a co nejdříve porost dosijte. Aby vám čerstvě rozhozená semena nesezobali ptáci, můžete je pro začátek přikrýt bílou textilií. Nezapomeňte na zálivku, jako u všeho i zde platí, že semínka potřebují pro klíčení dostatek vody. 

Dnes jsou hodně populární i divočejší květnaté loučky. Nebojte se do trávníkových lysin vysít třeba luční směs. Když ho nebudete pravidelně sekat na výšku anglického trávníčku, stane se i barevnou potěchou pro oko.

 

Jakou trávu pořídit

Travní osivo vybírejte s ohledem na budoucí zatížení porostu. Základní dělení je na okrasný, univerzální a hřištní. Už ze samotného označení je patrné, do jakých míst je který typ určený. Hřištní vybírejte, když máte děti nebo psa a trávník bude hodně zatížený, pro většinu zahrad ale postačí univerzální.

Nemáte doma vertikutátor? Ozdravte trávník bez něj!

Vertikutátor je z toho druhu nářadí, které využijete maximálně dvakrát za rok. Nemusíte ho tedy kupovat, aby vám zabíral zbytečně místo v zahradním domku nebo ve sklepě, dá se i půjčit. A jestli se vám nechce ani do toho, svolejte celou rodinu, rozdejte jejím členům pevné hrábě a trávník pořádně do hloubky pročešte. Když dětem dovolíte dělat do trávy hráběmi i dírky, budou skákat radostí a trávník tak také relativně dobře provzdušní.

 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada