Jak na jaře vzkřísit trávník

Všeobecné příčiny

Na trávníku se mohou objevit světlá, žlutá i lysá místa, způsobená nedostatkem živin, světla či vody, nebo naopak přílišnou vlhkostí. Co s tím? 

Živiny dodají trávníku hnojiva určená pro konkrétní typ porostu, a to buď hnojiva tekutá, nebo hnojiva s dlouhodobým účinkem. „Například dlouhodobé hnojivo FloraSelf je vhodné pro všechny druhy trávníků a 10 kg hnojiva vystačí asi na 320 m2. Pro dokonalou výživu nově zasetého trávníku je zase ideální Startovací hnojivo FloraSelf,“ uvádí David Benda, odborník z oddělení zahrady v projektových marketech Hornbach. Důležitá je podle něj i případná úprava pH v půdě. 

Na hodně suchá místa vysejte travní osivo určené pro suché lokality a trávník na výsušných půdách nesečte příliš na krátko. Pokud je trávník naopak až moc vlhký nebo se na něm dokonce drží voda, je potřeba zvýšit propustnost půdy, například vybudováním drenáže, zkypřením půdy, vertikutací nebo zapracováním písku. Nedostatek světla lze vyřešit výsevem speciálního travního osiva do stínu.

Odstranění plevelů a mechů 

Mech a plevel lze z trávníku odstranit prostředky k jejich hubení. „Při aplikaci postupujte vždy podle návodu k použití a přípravek naneste v požadovaném množství na trávník. Zhnědlý mech, příp. odumřelý plevel následně odstraňte hráběmi. Trávník v ideálním případě také rovnou pohnojte,“ radí David Benda z Hornbachu. Trávník po odplevelení pravidelně zavlažujte a hnojte, nesečte ho na méně než 4 cm a na jaře proveďte vertikutaci. 

Mech může vznikat také v důsledku příliš nízkých hodnot pH půdy, což zjistíte z půdní analýzy. Při hodně nízkých hodnotách pH se doporučuje zavápnění.

Plevel v trávníku
Info ikona

Plevel z trávníku odstraníte buď selektivním herbicidem, nebo mechanicky, např. vertikutací.

Vertikutace pro rychlou obnovu 

Plevele a mechy z trávníku odstraníte i vertikutací. „Vertikutátor nařízne travní drn a s ním i travní plsť s plevely a mechy, které je pak nutné vyhrabat. Tím se vytvoří prostor pro nová, zdravá a silná travní stébla,“ vysvětluje David Benda s tím, že po vertikutaci se rovněž zlepší přívod vody a přísun hnojiva k rostlinám. 

Pro malou anebo obtížně přístupnou plochu jsou ideální ruční vertikutátory. K dosažení dobrého výsledku je u nich ale potřeba zapojit trochu fyzické síly. Snadnější práce je s elektrickými vertikutátory. Pokud jsou však tyto stroje příliš lehké, nedostanou se u tvrdé půdy hluboko. V takovém případě zkuste položit na vertikutátor pytel s pískem nebo substrátem – zvýšíte tím jeho zatížení. Pro velké trávníky jsou ovšem ideální benzinové vertikutátory, které si hravě poradí se suchými a tvrdými půdami. Jsou ale hlasitější, náročnější na údržbu a uvolňují škodlivé zplodiny.

Průřez trávníkem
Info ikona

Pěstěný trávník by měl být přístupný vzduchu, bez travní plsti i příp. podhoubí.

Likvidace čarovných kruhů 

V půdě chudé na živiny, písčité či zhutnělé, ve které chybí půdní kultury, se často objevují 2–5 cm velké houby. Jsou uspořádané do kruhu a na povrchu půdy tvoří pro vodu nepropustný houbový spletenec – podhoubí. Někdy bývá trávník v místě těchto hub dokonce již odumřelý. 

Je-li výskyt hub mírný, může trávník zachránit okamžité hnojení hnojivem s obsahem dusičnanů a zlepšení půdní struktury. Pokud to ale nepomůže, je nutné provést hloubkové zkypření, odstranit podhoubí a půdu v místě provzdušnit. Při silném výskytu se musí trávník hloubkově odstranit a založit nový,“ říká David Benda z Hornbachu. 

Trávník po obnově a před ní
Info ikona

Trávník vyžaduje péči. Fotografie zachycuje stav trávníku po jarní obnově a před ní.

Jak na plíseň sněžnou 

Sněžná plíseň se na trávníku zprvu projevuje malými kruhovými skvrnami, které mohou později měřit až 30 cm v průměru. Tráva zhnědne, zplihne a odumře. Původce plísně se v trávníku vyskytuje běžně. Problém nastává až v okamžiku, kdy se spojí několik faktorů, které nahrávají jejímu rozšíření. Jde například o delší pokrytí trávníku sněhem či listím, hromadění vody v plstnatém porostu, výkyvy teplot kolem bodu mrazu, mírná zima nebo příliš silné hnojení dusičnany a vápnění před příchodem zimy. 

Skvrny z trávníku sice při vyšších teplotách obvykle mizí, nicméně napadené části by se měly shrabat a odstranit. „Jako prevence může pomoci provzdušňování půdy na jaře a na konci léta a také odstraňování spadaného listí. Na podzim používejte výhradně draselná hnojiva pro podzimní trávník a nevápněte – hodnota pH by neměla být vyšší než 6,5. Na bezvětrných, stinných místech vysévejte také pouze travní osivo do stínu,“ vyjmenovává jednotlivá opatření David Benda.

Ochrana před řasami 

Černý povlak mezi jednotlivými rostlinami v trávníku mohou způsobovat řasy. Vyskytují se především při mírných zimách, a to kvůli déle přetrvávajícímu vlhkému počasí a mírným teplotám. K výskytu přispívají rovněž zhutnělé půdy, na nichž se hromadí voda. „Pokud v trávníku objevíte řasy, proveďte vertikutaci a hrabáním povlak z řas odstraňte. Porost hnojte draselnými hnojivy, například FloraSelfSelect pro podzimní trávník. Pomocí půdních aktivátorů, kompostu a substrátů zlepšete strukturu půdy a u velice zhutnělých půd zvyšte jejich propustnost. Docílíte toho rovnoměrným posypáním křemičitým pískem,“ radí David Benda z Hornbachu. 

Více informací na www.hornbach.cz. 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada