Malá úroda malin a ostružin? Možná za to mohou škůdci. Zjistěte, jak před nimi můžete rostliny chránit

 Kvůli kterým škůdcům máte malou úrodu malin a ostružin a jak před nimi můžete rostliny chránit? Seznamte se se způsoby, jak proti nim zasáhnout. 

Prořezání porostu maliníku
Info ikona

Pruty maliníků s hálkami při podzimním řezu z porostu odstraňte.

Bejlomorky se zbavíte při prořezávce porostu

Významným škůdcem maliníku a ostružiníku je bejlomorka ostružiníková (Lasioptera rubi), jejíž larvy na výhonech vytvářejí hálky (výrazné zduřeniny). Uvnitř každé hálky žije několik 2–3 mm dlouhých, oranžovočervených larev. Napadené pruty mají následně méně listů, málo kvetou i plodí a zduřeniny navíc mohou způsobit jejich lámání. 

Dospělé bejlomorky (jsou podobné komárům) se z larev líhnou v dubnu následujícího roku. V květnu až červnu kladou oplozené samičky k pupenům rostlin vajíčka, z nichž se do týdne vylíhnou larvy a ty se pak prokoušou dovnitř prutu. I proto se ochrana pomocí postřiku proti bejlomorce nedoporučuje. Nejjednodušší ochranou je odstranění hálek. Při jarním nebo podzimním prořezávání porostu proto napadené výhony odstřihněte až u země a pak spalte, aby se škůdce dál nešířil. 

Malinovník plstnatý
Info ikona

Červivost malin způsobují larvy malinovníků, které jsou schopné zničit i třetinu plodů. Na fotce je malinovník plstnatý.

Červivé maliny a ostružiny z porostu odstraňujte

Maliníky i ostružiníky často sužuje červivost, jejímž původcem je malinovník plstnatý (Byturus tomentosus) nebo malinovník šedý (B. ochraceus). Menší škody způsobují dospělí brouci, kteří se v květech živí pylem, tyčinkami nebo pestíky. Hlavním škůdcem jsou ale jejich larvy, které jsou schopné zničit i třetinu plodů

Brouci kladou do květů vajíčka (do každého jedno), ze kterých se do 10 dnů líhnou larvy. Plody napadené larvami mohou být až poloviční, bývají znetvořenésnadno zahnívají (zvláště za vlhka). Od konce července do září se larvy přemísťují do půdy, v níž se následně kuklí (někdy až na podzim příštího roku). Dospělci vylézají z půdy vždy na jaře. 

Preventivní ochranou proti červivost malin a ostružin je tedy pravidelná sklizeň. Nechávejte plody přezrát a odstraňujte je, i když jsou zaschlé. K chemické ochraně je možné na jaře před otevřením květů a na konci kvetení použít přípravek SpinTor.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada