Co u maliníku teď na jaře udělat, abychom se dočkali pořádné sklizně sladkých plodů

Ostružiník maliník či maliník obecný (Rubus idaeus) dnes najdete na každé zahradě, a to především tam, kde jsou malé děti. Abychom u malých dětí neriskovali zranění od trnů, lze zakoupit již zcela běžně beztrnné odrůdy, a to nejen u maliníku, ale i u ostružiníku či angreštu. V době, kdy se na keřích maliníku objevují zelené plody je třeba jim věnovat zvláštní pozornost.

Maliny, ostružiny, borůvky i drobné jahůdky můžete pěstovat i uprostřed města: dodržte postup a choďte na balkon jako do lesa

www.nkz.cz

Co u maliníku teď udělat?

První věc, pokud jste ji tedy již neudělali je, že těsně nad povrchem půdy odstřihnete maliníku všechny jednoleté výhony, které rostlině ubírají potřebnou energii. Kromě toho ještě bývají mladé výhony poškozovány mrazem, což se ostatně určitě stalo i před pár dny, a pak jsou náchylnější na choroby, které se na poškozených výhonech usazují. Odstranění slabých výhonů se doporučuje také u podzimních odrůd. Ponechte tedy jen ty nejsilnější a vyvažte je k drátu.

Vyzkoušejte tajný starý zahradnický trik při pěstování trvalek: pinzírování prodlouží jejich kvetení a zajistí vám nádherné trvalky

www.nkz.cz

Při úvazku buďte opatrní a s mulčem to nepřehánějte

Jakmile budete vyvazovat jednotlivé výhony k drátu, buďte opatrní, abyste nepoškodili kůru na žádném výhonu, ať starém či mladém, protože i ta sebemenší ranka může způsobit velké potíže. Opět se to týká vstupu houbových chorob, pro které je i drobná rána na kůře vstupní branou do celé rostliny. Jakmile se půda prohřeje, můžete kořeny zakrýt třeba štěpkou nebo mulčem z rostlinného zeleného odpadu, díky čemuž se v půdě kolem rostlin udrží vláha. Pozor ale, vrstva mulče nesmí být příliš silná, jinak se ke kořenům nedostane vzduch a rostlina postupně uhyne. Mějte tedy na paměti, že vždy je lepší mulč pravidelně doplňovat než rostliny rovnou udusit.

Rododendrony: dopřejte jim tyto 3 věci a budete odměněni obřími květy

www.nkz.cz

Jaké hnojivo na maliny

Na pravidelné hnojení se u maliníku často zapomíná, ale je nutno mít na paměti, že se jedná o ovocný keř, který je na živiny náročný, stejně jako jiné plodící rostliny. Pokud jste tak ještě neučinili, dodejte maliníku teď živiny, a to buď v průmyslové podobě jako jsou klasická hnojiva NPK či Cererit, nebo pokud máte doma kompost či slepičince. Právě na organické hnojení maliny reagují velmi dobře. Jednou za tři roky můžete použít k přihnojení i uleželý chlévský hnůj.

 

Geniální trik proti mšicím: použijte chilli papričky a panáka vodky: budete překvapeni, jak skvěle funguje

www.nkz.cz

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada