Péče o trvalky v prvních dvou letech: Těchto pět věcí ovlivní zásadně jejich růst v pozdějších letech

Jen zálivka nestačí

Pokud jste si mysleli, že jakmile vysadíte novou rostlinu, bohatě postačí pořádně ji zalévat, tak vás musíme zklamat. Zálivka je sice velmi důležitá, především pár týdnů po výsadbě, ale pokud trvalkám nedopřejete další péči, jenom voda to vážně nezachrání.

1. Pravidelná závlaha

Trvalky po výsadbě vyžadují pravidelnou zálivku, a to nejlépe dešťovou vodou. Zalévejte ráno a večer, a to vždy ke kořenům. Pokud často cestujete, nebo se nechcete zálivkou rostlin zabývat ve svém volném čase, zvažte instalaci automatického závlahového systému. V trvalkovém záhonu se využívá především kapková závlaha, kdy voda vytéká z otvorů po kapkách přímo k rostlině.

3 druhy trvalek do extrémního sucha: I bez pravidelné zálivky vás odmění krásnými květy

www.nkz.cz

2. Pečlivé pletí a kypření

Většina lidí si myslí, že postačí, pokud dobře vyplejí stanoviště před výsadbou trvalek a tím to končí. Ale málokdo si uvědomuje, že pravidelné odplevelování prostoru kolem nově vysazených trvalek je velmi důležité, dokonce nezbytné. Jakmile totiž vysadíte novou rostlinu, ta se musí nejprve aklimatizovat na nové stanoviště a je přece jen o něco oslabena než ostatní.  

Proč plevel rostlinám vadí?

Plevel, který bude růst kolem nové rostliny, jí obírá o vodu, živiny a prostor a ta začne pomalu skomírat. Takže minimálně do doby, než trvalka zakoření a povyroste, musíte plevel pečlivě odstraňovat. S odplevelováním souvisí i kypření, kdy nejen, že likvidujete vzcházející plevele, ale rovněž půdu provzdušňujete.

Tohle jsou ty nejspolehlivější podrostové trvalky do stínu a polostínu: Vyzkoušejte raritu kirengešomu dlanitou nebo hvězdnici srdcolistou

www.nkz.cz

3. Dodejte živiny

Jestliže jste tak neudělali před výsadbou, udělejte to po výsadbě. Trvalky jsou na jednom stanovišti více let, tzn., že pro svůj zdravý růst vyžadují dostatek pohotových živin. Nejlepší je dobře uleželý kompost a nemáte-li vlastní, lze jej dnes běžně zakoupit ve většině zahradnictví. První dávka hnojiva se trvalkám dodává v březnu, kdy začínají rašit, a poslední během září. Pozdější aplikace hnojiv již není doporučována, protože rostliny by do zimy mohly narašit a nové výhony by zmrzly.

4. Správně provedený řez

Většina trvalek již vykvete v prvním roce po výsadbě. Pokud je po odkvětu seříznete, vykvetou znovu. To je typické třeba pro zavinutky, rozrazil, šalvěj hajní či ostrožky. Necháte-li odkvetlé květy na rostlině, začnou se tvořit plody se semeny a rostlina se tak oslabuje a přestává kvést. Někteří pěstitelé doporučují provést řez po odkvětu tak, že stonek se seřízne přibližně 15-20 cm nad zemí, ale vždy záleží na druhu.

 

Astra je typická podzimní trvalka: Těchto šest druhů se pěstuje nejčastěji. Vysaďte si i méně známou trpasličí hvězdnici

www.nkz.cz

Některá květenství ponechte přes zimu

U některých druhů se doporučuje ponechat jim odkvetlá květenství i přes zimu, kdy nám jednak mohou dělat okrasu zahrady a jednak semínka slouží jako potrava pro ptáky. Mezi trvalky, jejichž květenství řezat na podzim nemusíte, patří třapatky, rozchodníky, bělotrny, máčky nebo zápleváky.

5. Ochrana před zimou

Ačkoliv je většina trvalek mrazuvzdorných, a to především díky svým zásobním orgánům v zemi, někdy je třeba ochránit trvalky před zimou. To se týká především trvalek, které jste daný rok vysadili, ty jsou po vysazení stále citlivé na nepříznivé podmínky, kam mráz rozhodně patří. Na trvalku tak dejte listí, mulč nebo je přikryjte chvojím. Na jaře pak, jakmile pominou silné mrazy, ochranu rostlin odstraňte, většinou to bývá v dubnu.

 

Trvalky vyžadují dva roky po výsadbě péči

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada