Jak pěstovat angínovník: Listy se podobá gladiolům, květy liliím. Žvýkání jeho listů s vámi udělá divy

Angínovník jako krásná trvalka

Že se běžně pěstuje rýmovník jako pokojová rostlina, to se již poměrně rychle vžilo. Ale věděli jste, že je možné jako trvalku v zahradě pěstovat také angínovník? U nás se pěstuje angínovník čínský (Belamcanda chinensis).Je to velmi zvláštní rostlina pocházející z východní Asie a dorůstá do výšky kolem 60–100 cm. Má mečovité listy podobné listům gladiolů a odzbrojí vás svými nádhernými, až exoticky působícími květy. Ty jsou velké, oranžové, červeně kropenaté a mají liliovitý tvar. Angínovník kvete od června do září. Po odkvětu se tvoří černé semeníky.

Nároky angínovníku nejsou přehnané

Angínovník čínský je vcelku na pěstování nenáročná trvalka, která vyžaduje slunné polohy a propustné, přiměřeně vlhké půdy. Nesnáší přemokření, a to hlavně během zimy, pokud ho tedy chcete pěstovat na podmáčeném pozemku, nezapomeňte při výsadbě na dobrou drenáž. Angínovník špatně snáší mrazy, takže pokud ho pěstujete v záhoně, musíte ho důkladně chránit chvojím, nebo ho vyrýt a vysadit do nádoby, kterou pak zazimujete. Právě z tohoto důvodu je vhodnější pěstovat ho v nádobě a pak před zimou přenést do mrazuprosté místnosti.

Plevuňka: netradiční balkonová rostlina, která snáší extrémní horka

www.nkz.cz

Jak se angínovník používá

Kromě toho, že jeho květ si můžete uříznout do vázy, využívají se konečky mladých čerstvých listů, z kterých se dělá čaj. Ten se užívá, již dle jeho rodového názvu, při problémech s kašlem a zahlenění. Vesměs podobně jako se užívá šalvěj lékařská. Je možné také žvýkat kousky listů, ale ne polykat, a to po dobu maximálně 30 sekund alespoň 3x denně, dle jeho obdivovatelů to má pro naše tělo úžasné účinky.

Kam angínovník vysadit

Angínovník můžete pěstovat v trvalkovém záhonu, v nádobě na balkoně nebo klidně na skalce. Je to velmi krásná trvalka, která na sebe především v době květu poutá veškerou pozornost. Vysaďte si ji třeba někam do nádoby a umístěte co nejblíže k nějakému posezení nebo na terasu.

Krásu květů angínovníku můžete obdivovat v naší fotogalerii.

GALERIE: Pěstujte angínovník, má krásné až exotické květy

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada