Nejkrásnější trvalky, které rostly na zahradách našich prababiček: kvetou od dubna a vidí se už málokdy 

Koniklec můžete dát i do vázy

Koniklec (Pulsatilla) se vyznačuje chlupatými listy a poupaty a velkými barevnými květy s mnoha tyčinkami. Koniklec kvete od dubna do května a preferuje slunné stanoviště s propustnou půdou. Můžete ho vysadit do skalky, na okraj záhonu nebo do nádoby. Koniklec je také vhodný jako řezaná květina nebo k sušení.

Tařice přiláká motýly a včely

Tařice (Alyssum saxatile) je nízká půdopokryvná rostlina s drobnými bílými nebo růžovými květy, které tvoří husté koberece. Tařice kvete od dubna do června a vyžaduje slunečné a suché stanoviště s vápenitou půdou. Hodí se do skalek, na zídky nebo do truhlíků. Tařice je také atraktivní pro motýly a včely.

Kamzičník, zářivá záplava květů

Kamzičník (Doronicum orientale) je nízká rostlina s drobnými žlutými nebo bílými květy, které voní po medu. Kvete od dubna do července a snáší dobře sucho a chudou půdu. Můžete ho použít jako Půdopokryvnou rostlinu, do skalek, na okraje záhonů nebo do nádob. Kamzičník je také lákadlem pro opylovače.

Plicník je krásná trvalka, která léčí

V České republice se vyskytuje plicník lékařský (Pulmonaria officinalis), který roste v hájích a lužních lesích. Je skvělou okrasnou rostlinou do zahrady, kde vytváří nádherné barevné kontrasty s jinými květinami. Plicník se hodí do stinných nebo polostinných záhonů pod stromy nebo keře, kde vynikne svou jarní krásou. Je nenáročný na půdu a péči, stačí mu jen pravidelně zalévat a odstraňovat uschlé listy a květy. Je ideální rostlinou pro milovníky přírody a romantiky, kteří si chtějí vytvořit kouzelnou atmosféru ve své zahradě. Plicník je také léčivá rostlina, která se používá při různých onemocněních dýchacích cest, jako jsou zánět průdušek, bronchitida, astma nebo kašel. Obsahuje slizové látky, saponiny, třísloviny, vitamín C a další prospěšné látky, které uvolňují hleny, hojí sliznice, zvyšují srážlivost krve a působí protizánětlivě. Plicník se užívá jako čaj, tinktura nebo obklad. Mladé listy plicníku se také dají jíst jako salát nebo přidat do polévek.

Prvosenka jarní neboli petrklíč

Prvosenka jarní (Primula veris) má zajímavé listy s bílými skvrnami a drobné květy, které mohou mít různé barvy od růžové po modrou. Kvete od dubna do května a vyhovuje mu polostinné a vlhké stanoviště s humózní půdou. Je vhodná do stinných záhonů, pod keře nebo mezi cibuloviny. Prvosenka jarní je také léčivá rostlina, která obsahuje vitamín C, betakaroten, saponiny a glykosidy. Pomáhá při nachlazení, kašli, astmatu, nespavosti a migréně. Může se použít jako čaj, tinktura nebo bylinková koupel.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada