Také milujete vůni šeříků? Aby vám kvetly co nejdéle, stačí udělat jednu jedinou věc

Právě šeřík obecný je u nás nejčastěji pěstovaným druhem, druhým v pořadí je šeřík čínský (Syringa chinensis), který je nižší, celkově drobnější s menším květem i listem, ale rovněž velmi oblíbený, vonný keř.

Květenství šeříků je uspořádané v latách a jednotlivé květy jsou trubkovité, čtyřcípé a vonné, ačkoliv vůně nemusí být pravidlem. Dnešní sortiment kultivarů je velmi pestrý a můžete si vybrat barvu květů od bílé, přes krémovou, růžovou, červenou až tmavě fialovou, či různě dvoubarevné kultivary. Ačkoliv to tak na první pohled nevypadá, šeřík patří do stejné čeledi jako olivovník, tzn. olivovníkovité.

A co musíme udělat, aby nám šeřík kvetl co nejdéle?

Jakmile květy odkvetou, postupně dozrává plod zvaný tobolka, která schovává pro rostlinu cenná semena. A právě v této chvíli nastává nejdůležitější chvíle, abychom dobu květu šeříku prodloužili co možná nejdéle. Jakmile odkvete jednotlivá lata, je nutno ji odstřihnout a to těsně nad listy. Pokud to takto provedeme, šeřík se bude snažit vyprodukovat další květy, aby tak docílil dalšího potomstva, tzn., chce vytvořit semena. Čím častěji a pravidelně budete odkvetlá květenství odstraňovat, tím déle bude šeřík kvést.

Květy šeříku
Info ikona

Květy šeříku jsou spojované s májem, často rozkvétají ale už v dubnu.

Šeřík ale potřebuje i další péči

Obecně je šeřík nenáročný keř, ale preferuje spíše vápenité až neutrální půdy a hlavně slunce. Roste samozřejmě i ve stínu, ale zde málo kvete, a to nechceme, že? Půda by měla být výživná a propustná. Snáší i období sucha, ale jakmile nasazuje na květy, musíte mu dopřát dostatek vody.

Jakmile šeřík odkvete, je nutný řez a to hned po odkvětu v červnu či červenci. Starší rostliny lze s úspěchem zmlazovat a různě tvarovat, dobře snášejí i hluboký řez, a to díky dobré regeneraci ze spících oček. Postupujeme tak, že průběžně vyřezáváme staré větve a ponecháváme nové výhony. Zmlazovací řez vede i k tvorbě nových výhonů od kořenů, které u stromkových forem šeříku odstraňte, u keřových forem můžete ponechat.

Chcete-li mít více svých oblíbených keřů v zahradě nebo se vám líbí šeřík u souseda, a nechcete utrácet peníze za další exemplář, můžete si ho jednoduše namnožit. Tím nejrychlejším způsobem je pomocí dřevitých řízků. Pro odběr řízků používáme především mladší, polodřevité i dřevité výhony s asi 4-6 pupeny a odebíráme je během dubna. Abychom celý proces zakořeňování řízků urychlili, lze řezné plochy dřevitého řízku ošetřit práškovým stimulátorem, po tomto ošetření zakoření během dvou až tří týdnů.

Toužíte po šeříku, ale bohužel nemáte místo v zahradě? Tak i pro vás mám dobrou zprávu

Šeříky dnes již běžně zakoupíte naroubované na kmínku a jeho výška se pohybuje kolem 1m do 2m. Lze ho pěstovat také v nádobě, takže máte-li k dispozici pouze balkon či terasu, nebojte se toho a tohoto krasavce si vysaďte.